'בשאר אסאד מייצר טילים ארוכי טווח'

אתר אופוזיציה סורית טוען כי בהחבא בונה בשאר אסאד מתקן לייצור טילים ארוכי טווח תחת פיקוח והדרכה איראניים.

תגיות: סוריה טילים
שמעון כהן , י"ט בתמוז תשע"ז

בשאר אל אסד
בשאר אל אסד
צילום: רויטרס

אתר אופוזיציה סורי טוען בשורת כתבות שפרסם כי בוואדי ג'הנם שנמצא בין באניאס לחמאה בונה נשיא סוריה, בשאר אסאד, מתקן לייצור טילים ארוכי טווח.

על כתבות אלו מדווחים חוקרי מכון ממר"י המעירים כי מהימנותן של הכתבות אודות המתקן אינה ברורה לחלוטין.

על פי הדיווח המתקן כפוף למרכז למחקרים מדעיים של סוריה, SSRC, גוף המוגדר על ידי משרד האוצר האמריקאי, האחראי על קביעת הסנקציות שמטיל הממשל, כ"סוכנות של הממשלה הסורית שאחראית לפיתוח וליצור של נשק בלתי קונבנציונאלי".

חוקרי המכון מתרגמים קטעים עיקריים מהכתבות המדוברות, ובהם נכתב כי "לידי האתר הגיעו תמונות בלעדיות של מרכז המחקרים המדעיים שהקים משטר אסאד באזור וואדי ג'הנם באזור הכפרי של טרטוס. התמונות החדשות מאששות את הדיווח הקודם של האתר בנוגע למרכז בו ביקר לאחרונה בחשאי בשאר במסווה של הסיור הפומבי והמתועד של ביקורו בכמה בתים של תומכיו באזור הכפרי של חמאה".

עוד נכתב כי "מדובר במתקן לפיתוח וליצור טילים ארוכי טווח וטילים בליסטיים מסוג M600 – השם החשאי שהעניק מרכז המדעים לטילים אלה, המיוצרים לפי דגם הטיל האיראני 'פאתח110'.

מקורות האתר מציינים כי למרכז המדובר יש סניף באזור דיר שמיל שבמערב מחוז חמאה, ושם נמצא בסיס הדיביזיה הרביעית, דביזיה בפיקודו של מאהר אל-אסד, אחיו של בשאר אל-אסד. בסניף זה מיוצרים חומרים כימיים שמאוחסנים בגבעות הסמוכות לכביש מנהרות תת קרקעי. להערכת המקורות הקמת הסניף תסתיים בסוף השנה הנוכחית".

עוד צוין בכתבה, כי בספטמבר 2015 דיווח האתר על בסיס רוסי ליד הכפר כעיב שבאזור הכפרי של בניאס, וכי אז הובאו דבריו של "חייל לשעבר במרכז הגבוה למחקרים מדעיים" בשם בדוי "אימן אל-ת'קיל" ששירת בבסיס בשנת 1999 ודיווח כי בבסיס שירתו "קצינים וחיילים רוסים וצפון קוריאנים". לדברי אל-ת'קיל, במהלך שירותו הגיעו לבסיס "משאיות גדולות עליהן ציוד מכוסה בקורות עץ. תפקיד החיילים הסורים היה לפרק את העץ. לאחר מכן הרוסים והקוריאנים היו מעבירים את הציוד למשאיות אחרות ומכסים אותו ביריעות מבד תחת שמירה כבדה של מודיעין חיל האוויר".

לדברי החייל, השירות במקום היה תחת מעטה של חשאיות ונאסר על החיילים הסורים ששירתו במקום לצאת מהמדינה במשך 5 שנים לאחר סיום השירות ולא לדבר על מקום שירותם במשך 15 שנה.