ארדן: עמדותיו של גבאי - שמאל קיצוני

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס הבוקר לסידורי הביטחון החדשים בהר הבית, לתפקודו של נתניהו בזמן החקירות ולבחירת אבי גבאי.

ידידיה בן אור , כ"ב בתמוז תשע"ז

תוקף. ארדן
תוקף. ארדן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר (ראשון) בראיון לגלי צה"ל לשאלה מדוע רק כעת מוצבים שערים מגנטיים בשערי הר הבית המיועדים לכניסת מוסלמים.

"כל פעולה שמתבצעת בהר הבית נדרש לה אישור של הדרג המדיני בגלל שבדרך כלל פעולות מהסוג הזה מתואמות עם הירדנים ועם גורמים נוספים בזירה הבינלאומית", ציין השר ארדן וסיפר, "בגל הטרור שהתחיל בספטמבר 2015 הנחיתי את המשטרה לבדוק את הנושא. הוכנה תכנית כזו, הוצגה למי שצריך היה להציג אבל מעולם לא יושמה".

ארדן התייחס לשאלה האם הסיבה לאי הצבת המגנומטרים היא חשש מתגובת ממשלת ירדן, והשיב "יכול להיות שזה היה אחד מהשיקולים אבל אני חייב לומר שגם במשטרה היו ספקות בנוגע ליעילות של המהלך, יש לנו הרבה מאוד ימים כמו ימי שישי ברמדאן שבהם מגיעים עשרות אלפים, לפעמים למעלה ממאה אלף איש במספר שעות מאוד קצר. היה חשש שייוצרו תורים ארוכים, והמגנומטרים עצמם ומי שמפעיל אותם בשערים יהפוך להיות בעצמו יעד לפיגועים".

השר לביטחון הפנים סירב להשיב לשאלה האם ההחלטה על הצבת המגנומטרים כעת התקבלה בתיאום עם הירדנים, "בכל מקרה ישראל היא הריבון בהר וזה לא משנה מה העמדות של מדינות אחרות. אם אנחנו מחליטים שנושא מסוים חשוב מבחינה ביטחונית והיתרונות שלו גוברים על החסרונות, אז אנחנו מבצעים אותו".

השר ארדן התייחס לשאלה האם ראש הממשלה יכול להמשיך בתפקידו לנוכח צבר החקירות נגדו ונגד מקורביו, וציין כי המציאות מוכיחה שהוא יכול, "אני רואה שהוא ממשיך לתפקד. ביום שישי הייתי מולו שעות רבות, וכך גם אתמול בלילה. הוא מתפקד מצוין ומקבל החלטות".

"אם תאמר משהו אחר אז כל מי שנפתחה נגדו חקירת משטרה יהיה חייב לפרוש מייד מתפקידו. אני לא חושב שכך צריכה להתנהל מדינה דמוקרטית", הוסיף השר ארדן וציין "כשאני רואה את ההפגנות אל מול היועץ המשפטי לממשלה ומגיע אליהם אתמול יו"ר מפלגת העבודה החדש, זה נראה לי פשוט הזוי".

"אני ממש לא מוטרד מהסקרים. אבי גבאי צריך להטריד בעיקר את יאיר לפיד", התייחס ארדן לבחירתו של אבי גבאי ליו"ר העבודה וציין שעמדותיו הן "עמדות שמאל קיצוני".

"היו הרבה אנשים שהתחילו את דרכם בליכוד והפכו להיות אנשי שמאל", אמר ארדן, "מה שברור הוא שיו"ר מפלגה שאחד הצעדים הראשונים שהוא עושה זה ללכת ולהפגין מול יועץ משפטי לממשלה ולהגיד שמה שלא יהיה צריך להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, אני חושב ששיקול הדעת שלו הוא שיקול דעת לקוי".