הרמוניה ווקאלית

התופעה שהחליפה את חזני בתי הכנסת בשבתות החזנות, ההפתעה שמחכה לברברה סטרייסנד ומעל לשעתיים של מוזיקה ווקאלית, להנאתכם.

עוזיאל סבתו , כ"ב בתמוז תשע"ז | עודכן: 10:59

רדיו מוזיקה מוסיקה מנגינה שירה
רדיו מוזיקה מוסיקה מנגינה שירה
Istock

קליפ | אף דידי ווקאל | מחרוזת שבת

חזנים - אאוט, מקהלות חזנות מגניבות – אין.

בשנים האחרונות נרשמת מגמה בשבתות חזנות ביישובים ובערים, בשבתות מותאמות לקהל הדתי במלונות ושמחות משפחתיות – לייבא לארץ את מקהלות השירה שפרחו בתחילת העשור בקהילות היהודיות בארצות הברית.

בלי להשקיע במחשבה יותר מכמה שניות – עולות לי לפחות עשר מקהלות כאלה. הרעיון הוא שילוב של קולות באופן הרמוני, יחד עם עיבודים ולחנים 'מודרניים' לטקסטים הידועים (לא מעט מהלחנים האלו הם גרסאות כיסוי – 'קאברים' – ללהיטים לועזיים) ופחות חזנות כבדה. יותר שיק אופנתי ופחות מצנפות מצונפות בפסגות הראשים.

להקת 'אף דידי ווקאל' מבית מדרשו ההפקתי של דוד פדידה מצטרפת למועדון ויוצאת בקליפ חדש עם אוסף 'טעימות' משירי שבת. הקטע הראשון של הלהקה רחוק מלהיות יצירה ארוכה ומהנה , הוא יותר פרסומת וטיזרים לקראת ההופעות והשבתות, שבהן נקבל את הלהקה 'על אמת':

חדשיר | מקהלת 'שירה' | אבינו מלכנו

עשרים שנים אחרי שהושק, אפילו ברברה סטרייסנד לא תאמין לגרסת הכיסוי שעלתה השבוע ליוטיוב.

כאמור ברברה הוציאה את השיר המדהים הזה לפני עשוריים, ומאז הוא הפך ללהיט בינלאומי. אחד משיאי השיר היה בטקס יום ההולדת שנחגג ברוב פאר והדר לנשיא המנוח, שמעון פרס.

לא מעט גרסאות וחידושים לביצוע המקורי נשמעו ברחבי העולם. בסביבתנו הקרובה נזכיר את יונתן דרור בביצוע מקסים לשיר, ששילב בהופעותיו ובאלבומו עם שירי הימים הנוראים. זו הפעם הראשונה שבה אני נתקל בביצוע של זמר חרדי ועוד בליווי מקהלה חרדית רחבת קולות, לשיר של הזמרת מעבר לים.

הביצוע הווקאלי, בליוויים העדין של מספר נגנים קלאסיים מצומצם, מהפנט, מרגש ומעורר השראה:

מיקס | נחמן פילמר | שירים ווקאלים שונים

לסיום, נחתום בסט ארוך המכיל מעל לשעתיים של גרסאות ווקאליות ללהיטים הגדולים, כך שלא תצטרכו לחטט ביוטיוב בכל שלוש-ארבע דקות ולמצוא שיר חדש.

רוב השירים פה בסדר, כך גם הביצועים, אם כי אני מוכרח לציין שהיו כמה רגעים מחרידים בין עשרות השירים שבמיקס המצורף. היו מוכנים עם האצבע על העכבר: