אושיק לוי: מוחקים תרבות ישראלית של שנים

ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת בראשותו של ח"כ יעקב מרגי דנה הבוקר (שני) בנושא השמעת יצירה ישראלית ברשתות הרדיו.

בדיון משתתפים נציגי משרד התרבות והספורט, אמ"י - אגודת אמני ישראל, אקו"מ, אשכולות, "כאן", הפי"ל-הפדרציה למוסיקה ישראלית ועוד.

במהלך הדיון עלתה מחאתם של שורת אמנים נגד מדיניות ההשמעות ברשת ג' החדשה, שהוקמה במסגרת תאגיד "כאן", שלטענתם מזניחה את היצירה הישראלית לדורותיה.

הזמר והשחקן אושיק לוי טען בדיון, "יש כאן עניין של תרבות. אם אנחנו מוחקים את התרבות שלנו, על מה שגדלנו, אז אין לנו עתיד לדור הצעיר".

"לא יתכן שמספר מצומצם של אנשים יקבעו מספר שירים וימחקו את שנות החמישים. אתה לא יכול לשמוע את החלונות הגבוהים ושושנה דמארי. איפה אתה תשמע אותם? זה למחוק תרבות וזה דבר שלא יעשה. איפה חופש הביטוי של העורכים שערכו שנים ברשת ג?", תהה לוי.

חנן יובל: רוב היצירה הישראלית נקברת קבורת חמור

חנן יובל, זמר ויוצר מוזיקה ישראלית מזה 50 שנה, הוסיף ותקף, "אני כאן כנציגם של אלפי יוצרים. רשת ג' בפרט וערוצי הרדיו של רשות השידור היו הבית של המוזיקה הישראלית. עם הקמת תאגיד השידור הציבורית רוב היצירה הולכת להיקבר קבורת חמור, כי יש מדיניות חדשה בדרך של עריכה דיקטקטורית שכופה רשימת שירים סגורה, 'פופולארית עאלק' ובכך פוגעת בתרבות ובמורשת ובאומני ישראל".

"אנחנו מדברים על ערך חינוכי של המוזיקה והם מדברים על רייטינג ופופולריות", תקף יובל, "אם כל מה שהם רוצים פס מוזיקה קל ונעים מי צריך אותם בכלל? יש ערוצי הוט ויס עם מוזיקה אוטומטית. כל פעולות התאגיד נעשות במחשכים".

מ'כאן בהרצה' נמסר, "'כאן גימל' היא התחנה הארצית היחידה שמשדרת מוסיקה ישראלית בלבד, בכל שעות היממה. אנו בטוחים שמי שמאזין לתחנות הרדיו של 'כאן' מגלה חופש מוסיקלי רחב ומוסיקה מגוונת ממיטב היוצרים והיוצרות מישראל, מהעולם ומכל התקופות. עורך מוסיקלי ראשי קיים ברוב תחנות הרדיו בישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו