המפגש בבית הנשיא
המפגש בבית הנשיאצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

עשרות בכירים מהחברות המובילות במשק הגיעו היום (שני) לבית הנשיא, למפגש במסגרת פעילות בית הנשיא לעידוד גיוון תעסוקתי בישראל. במפגש השתתף גם אמיר לוי, ראש אגף התקציבים באוצר, אשר מלווה את המיזם.

המפגש התקיים ביוזמת ״קולקטיב אימפקט״, מיזם אליו שותפות 12 חברות מתעשיות שונות ומגוונות לרבות Deloitte Israel, Amdocs, קבוצת אסם, קבוצת תנובה, קוקה קולה ישראל, החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, טבע מו״פ, החברה המרכזית למכירות והפצה, מיקרוסופט ישראל, שטראוס ישראל, שטראוס מים, הרצוג-פוקס-נאמן.

במסגרת המיזם אותו מלווה בית הנשיא בשנתיים האחרונות, הגישו לנשיא בכירי החברות במשק דו"ח מעקב על עמידתם ביעדים שהוצבו על ידי המיזם לקידום תעסוקת ערבים בחברה אותה הם מנהלים.

הנשיא ראובן ריבלין הודה למשתתפים ואמר ״אני שמח במיוחד לארח אתכם כאן היום. בפגישות הראשונות שלנו היו רק מנהלים יהודים. היום נמצאים כאן מנהלים ערבים בכירים בחברות הפיילוט. לפני שנה וחצי כשמייסדי קולקטיב אימפקט הציגו בפניי את היעדים הייתי סקפטי.

''היום, אני חושב שאנחנו צריכים להציב את היעדים האלה בגלוי ובקול רם. אתם מוכיחים שאפשר להגיע אליהם. בשנה וחצי האחרונות, מאז שאתם, המנכ"לים, לקחתם על עצמכם את המשימה – יש הצלחה שאפשר לראות בעיניים. בחלק מהחברות נעשתה מהפכה של ממש״.

הנשיא הודה לנציגי הממשלה המלווים את היוזמה, ״לא סתם יושבים כאן איתנו גם נציגי ממשלה וגם נציגי החברה האזרחית. השינוי שאתם, המנכ"לים, מבקשים לחולל, חייב להיתמך על ידי כלל המערכת. אתם עושים טוב בראש ובראשונה לחברות שלכם. אבל באותה נשימה אתם עושים מהלך שהוא חיוני והכרחי לעתידה ושגשוגה של מדינת ישראל״.

מייסדת ומנהלת מיזם 'קולקטיב אימפקט' יפעת עובדיה הציגה את הישגי המיזם בתום שלוש שנות פעילות, "יש לנו מחויבות מאוד גדולה כלפיכם, החברות שיושבות פה. באומץ רב לקחתם על עצמכם משימה לא קלה, אתם מוכנים להיות הראשונים. אתם מציגים כאן הצלחות וגם מחויבות מאוד גדולה של כל השותפים. אנחנו מחויבים להמשיך ולבנות את התשתיות שיעזרו לכם לעמוד במשימה כולל צד המועמדים".

במפגש נחשפו נתונים באשר לאחוזי העסקה של האוכלוסייה הערבית במשק וכן נתוני ההשתלבות במשרות בכירות מאז החל המיזם - בשנת 2016. 528 עובדים ערבים חדשים נקלטו בשש חברות הפיילוט של קולקטיב. מתוך עובדים אלו 167 נקלטו לתפקידי מטה כדוגמת: כלכלנים, יועצי משאבי אנוש, ובתחומי הביטוח השונים. בשנת 2016 נרשמה עמידה של 200% ביעדים.

בחצי הראשון של שנת 2017 נרשמה קליטה של 194 עובדים ערבים בשש חברות הפיילוט של קולקטיב מתוכם 54 עובדי מטה, נתון המלמד על עמידה של 44% ביעדים נכון להיום. מאז הכניסה לתהליך עם המיזם גדל ייצוג האוכלוסייה הערבית בכל חברה המשתתפת במיזם והוא עומד בממוצע על 85%.

מנכ"לי החברות השותפות במיזם הציגו את עצמם ואת הישגי החברות בקידום תעסוקת האוכלוסייה הערבית בחברות.

בין המנכ"לים, מנכ"ל דלויט, אילן בירנפלד, סיפר כי עד המיזם, אחוז העובדים הערבים עמד על אחוז אחד וכעת "אנחנו מסיימים את השנה כשהעובדים הערבים מהווים קצת פחות מחמישה אחוז מכלל העובדים. גם ברמת הפיזור הגאוגרפי, ריכוז העובדים, היה בסניפים בצפון, השנה המשרדים שלנו במרכז הם אלה שקלטו את העובדים הערבים".

אייל מליס מנכ"ל תנובה סיפר כי קבוצת תנובה מעסיקה קרוב ל-1000 עובדים מהאוכלוסיה הערבית, מתוך כ-6,000 עובדים. "הצוות שם למטרה לעבור את ה-12-13 אחוז ואנו קרובים לעבור את ה-14 אחוז".