פגישה מרגשת: הדיפלומט שדבק באמת

נתניהו נפגש בפריז עם שגריר מקסיקו לאונסק"ו שפוטר לאחר שסירב לתמוך ביוזמה הערבית לשלילת הקשר היהודי להר הבית ולכותל המערבי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תשע"ז

נתניהו ורומר
נתניהו ורומר
צילום: המשלחת הישראלית לאונסק''ו

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שני) בפריז עם הפרופסור אנדראס רומר, שגריר מקסיקו לשעבר באונסק"ו, והודה לו על אומץ ליבו ועל המחיר האישי ששילם כדי להגן על האמת של העם היהודי.

רומר היהודי מונה לפני כשנה לשגריר מקסיקו באונסק"ו, וחודשיים לאחר מכן סירב להצביע בעד ההצעה של מדינות ערב לשלילת הקשר היהודי להר הבית ולכותל המערבי. רומר קם על רגליו ויצא מהאולם כשסגנו תופס את מקומו ומצביע בעד ההצעה הערבית.

על רקע זה הועמד רומר לדין משמעתי ופוטר מתפקידו. הפרופסור רומר הקדיש לנתניהו עותק מספרו האחרון וראש הממשלה הבטיח שיקרא אותו. חצי שעה לאחר תום הפגישה, בעת שנתקל רומר בנתניהו, ידע האחרון כבר להתייחס לציטוטים נבחרים מראשית הספר.

"בשנה האחרונה זכיתי להרבה חיזוקים וחיבוקים מהעולם היהודי וגם מהעולם הנוצרי, אבל הפגישה היום היתה מרגשת במיוחד, כי בדרך כלל רגע אחרי יש נטייה לשכוח, וכאן לא רק השגריר הישראלי זכר אותי ודאג לתאם את הפגישה, אלא ראש ממשלת ישראל מצא לנכון ומצא את הזמן לכך", אמר רומר.

''אני שלם עם מה שעשיתי, עשיתי זאת לא רק כיהודי אלא כבן אדם שמאמין שלהצעות כאלו אין מקום בארגון של חינוך ותרבות, והן מזיקות לכולם", הוסיף.

שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן, שיזם את הפגישה, אמר כי ''זמן שיחה בארבע עיניים עם ראש הממשלה הוא נדיר לכל שגריר וחיוני במיוחד לשגריר ישראל באונסק"ו, שההחלטות האסטרטגיות בעניין מתקבלות בישראל על ידי ראש הממשלה, וכך גם לאחרונה אצל כל שאר המדינות החברות בשל רגישות הנושאים.

''למרות זאת מצאתי לנכון לוותר על חלק מהזמן, וביקשתי מראש הממשלה להיפגש ולהביע את הערכתנו לצעד האמיץ והערכי שנקט בו אנדראס. הפגישה הייתה מרגשת ומרתקת באותה מידה", תיאר שאמה הכהן.