אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: shutterstock

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שניה ושלישית את החוק לשכירות הוגנה, בתמיכתם של 64 חברי כנסת וללא מתנגדים.

הצעת החוק קובעת כי דירה אינה ראויה למגורים אם אין בה מערכת ביוב, מערכת חשמל או תאורה, אין בה פתחי אוורור ותאורה טבעית, מערכת לאספקת מי שתייה; שנתיים מאסר למי שיפר את החוק

מדובר בהצעת חוק ממשלתית שאליה מוזגו שש הצעות חוק פרטיות שיזמו הח"כים דב חנין, רועי פולקמן, אורלי לוי-אבקסיס, תמר זנדברג, יאיר לפיד ויעל גרמן, סתיו שפיר וח"כים נוספים.

התיקון המרכזי בהצעת החוק הוא הוספת פרק מיוחד העוסק בחוזה שכירות למגורים שנועד להבטיח יחסים הוגנים יותר בין שני הצדדים לעסקה, לתת פתרונות הולמים המותאמים לשוק המתפתח של שכירות למגורים, ולהבטיח רמת איכות מינימלית לדירות המושכרות למגורים.

הצעת החוק מסדירה היבטים חוזיים שונים בין משכיר לשוכר בשכירות של דירה למגורים ומגדירה בין השאר מהו חוזה שכירות למגורים ומהי דירה שאינה מתאימה למגורים.

יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר כי ''הצעת החוק בנויה על שלושה עקרונות; הרצון להגן על השוכר מפני המשכיר; שמירה על זכויות הפרט תוך הבנה שאי אפשר להכתיב לפרט מה טוב בשבילו; שמירה על זכויותיו של משכיר, צריך לזכור כי יש מקומות בארץ שיש אינטרס לסייע לשני הצדדים וצריך להיות הוגן גם עם השוכר וגם עם המשכיר''.

ח"כ סלומינסקי ביקש להודות לששת חברי הכנסת היוזמים שדחפו לקידום החוק ללא הפסקה.