בג"ץ: לא תיפתח חקירה על פציעת המתפרע

בג"ץ דחה את עתירתו של מוניב רביע אלמסרי, אשר השתתף בהתפרעות האלימה סמוך לגבול ישראל-לבנון ביום הנכבה בשנת 2011 ונפצע מירי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ד בתמוז תשע"ז

בג"ץ: לא תיפתח חקירה על פציעת המתפרע-ערוץ 7
פריצת הגבול הישראלי ב"יום הנכבה" בשנה שעברה
פלאש 90

שופטי בג"ץ דחו הבוקר (שלישי) את עתירתו של מוניב רביע אלמסרי, אשר השתתף בצעדה מלבנון לעבר גדר הגבול עם ישראל ובהתפרעות האלימה שהתרחשה סמוך לגדר, ואשר נפצע במהלך האירוע.

אלמסרי וסבו עתרו לבג"ץ תוך שהם מיוצגים על ידי עורך הדין מיכאל ספרד, בדרישה שיורה למשטרה הצבאית החוקרת לחקור את האירוע, לאחר שלטענתם הירי לעבר המתפרעים בוצע בניגוד לדין הישראלי והבינלאומי.

הפרקליטות הצבאית טענה מנגד כי אין מקום לפתוח בחקירה, בין היתר משום שהירי שביצעו חיילי צה"ל במקום היה מוצדק, וכן משום שחיילי צבא לבנון ירו אף הם במהלך האירוע אלפי כדורים, כך שלא ניתן לקבוע מי פגע באלמסרי.

השופט אורי שוהם, שכתב את פסק הדין, דחה את טענות העותר, "לא השתכנעתי, בניגוד לעמדת העותר, כי הירי שביצע צה"ל במהלך האירוע, ושבמסגרתו, על פי הנטען, נפגע העותר, חרג מעקרונות המשפט הבינלאומי או בוצע בניגוד לכללי המשפט הישראלי, באופן המחייב פתיחה בחקירה פלילית".

השופט שוהם דחה גם את הטענה שכללי הפתיחה באש שלפיהם פעלו חיילי צה"ל היו בלתי חוקיים, וקבע כי "מדובר בטענה שנטענה בעלמא". לדבריו, "כפי שהובהר בתגובתו של פרקליט המדינה, אשר התייחס לעניין זה, חיילי צה"ל לא עשו שימוש בירי צלפים במהלך האירוע, מושא העתירה, וסוג הקליע שנמצא בגופו של העותר יכול להתיישב עם ירי של קליעים 'רגילים', ולא עם שימוש בנשק צלפים".

בסיכום פסק הדין קבעה השופט שוהם, "עם כל הצער על פציעתו הקשה של העותר במהלך האירוע, מושא העתירה, דעתי היא כי יש לדחות את העתירה". לעמדתו הצטרפו גם השופטים סלים ג'ובראן ומני מזוז.