טוב, אבל מרחוק. טורבינות רוח
טוב, אבל מרחוק. טורבינות רוח צילום: חן לאופולד. פלאש 90

כשלושים תכניות להקמת חוות רוח גדולות מקודמות היום בפריפריה, רובן באיזור הצפון ושתיים מהן בדרום. בסה"כ מקודמות תכניות להקמת כ- 300 טורבינות ענק (120-180 מטר גובה), חלקן במרחקים של מאות מטרים ספורים מבתי מגורים ומבני תעשיה.

לפני ימים אחדים שיגרו שישה ראשי מועצות מכתב למשרדי הבריאות והגנת הסביבה בדרישה לקביעת תקנים שישמרו על בריאותם של התושבים ולמעשה ירחיקו את הטורבינות מישובים כל עוד אין די ניסיון בישראל בתחום זה.

בראיון ליומן ערוץ מתייחס ראש מועצת משגב, רון שני, ממובילי ההתנגדות להקמת הטורבינות סמוך לישובים, לסוגיה ולחששות העולים ממנה. כבר בפתח דבריו הוא מבהיר: "אנחנו לא נגד טורבינות. אנחנו רוצים לנקוט בזהירות כך שלא נפריע לבני האדם ולבעלי חיים".

על הנתונים הידועים עד כה ומעוררים את החשש בקרב ראשי המועצות, הוא אומר: "ככל שטורבינה גדולה יותר ההשפעה שלה גדולה יותר. טורבינה מייצרת רעש שנישא למרחקים גדולים ובמשך 24 שעות, היא מייצרת ריצוד כתוצאה מהבזקי אור השמש. כשזה קורה כל הזמן מול העיניים זה משגע אנשים. קיים גם רעש תת-קולי שמשפיע על הבריאות. מדובר ברעש שהגוף מגיב אליו גם אם אנחנו לא שומעים את הרעש הזה שנמצא בתדר נמוך מתדר ששומעים. מדובר ברעש שמגביר חשש לאפילפסיה, מחלות לב ועוד".

בנוסף לכל אלה מציין שני בעיה נוספת שעמה יש להתמודד והיא חסם בפני כיבוי אש. "בשריפות הגדולות האחרונות פינינו ארבעה ישובים ומי שכיבה היו טיסת הכיבוי שמהווה כיום הגורם המרכזי לכיבוי האש. במקום שבו יש טורבינות לא יטוסו מטוסים. מטוס הכיבוי צריך לרדת נמוך, וטייס נזהר ולא נכנס למקומות עם מכשולים מהסוג הזה".

לדבריו במציאות הנוכחית אין די מידע מדעי שיוכל ללמד על ההשפעות על בני אדם מקרבתן של טורבינות, ולשם כך נכון להרחיק את מיקומן ולאחר תקופה לבחון את ההשפעות לפני שמקימים טורבינות נוספות קרוב יותר לבתי אזרחים.

על תגובות משרדי הממשלה הרלוונטיים הוא אומר: "במשרד להגנת הסביבה הייתה יותר התייחסות. במשרד הבריאות הוציאו נייר עמדה, וצריך לעשות עוד. נייר העמדה של משרד הבריאות אומר שאסור למקם טורבינות קרוב מחמש מאות מטרים, מעל חמש מאות מטרים צריך זהירות ומעל אלף מטר זה בסדר. הפנינו את תשומת ליבם לחוות הטורבינות שבגלבוע הישוב במרחק של 1300 מטרים ובכל זאת הם מרגישים את ההשפעות שם".

מחר (רביעי) מתוכנן דיון מיוחד בוועדת המדע של הכנסת ובכוונת ראשי הרשויות להציג את עמדתם חששותיהם ודרישותיהם, אם כי ברור גם להם שמולם יעמדו "גורמים עם אינטרסים כלכליים שמקדמים את הקמת הטורבינות מסיבות כלכליות, וזה מובן מאליו". שני חותם את דבריו בקביעה הראשונית: "אנחנו לא נגד הטורבינות, אלא רוצים שכאשר הן יותקנו זה יהיה במרחק שבו לא יהיה חשש לבריאות בני אדם".