הקרמלין ברוסיה
הקרמלין ברוסיה Thinkstock

הרב ברוך גורין, עוזרו הבכיר של הרב הראשי ברוסיה ברל לזר, כינה במילה "אבסורד" את החלטת בית המשפט בעיר סוצ'י סמוך לים השחור, שהחליט להוציא מחוץ לחוק את הספר "הטבלה בכפייה" שכתב הרב מאיר (מרכוס) להמן במאה ה-19.

שופטי בית המשפט קבעו כי הספר, המתאר את נחישותו של אדם יהודי לשמור על דתו למרות לחצים חיצוניים להמיר אותה, הוא "קיצוני" והחליטו לאסור את הפצתו ולהוציא אותו אל מחוץ לחוק ברוסיה.

הספר הוכנס ל"רשימה השחורה" של משרד המשפטים הרוסי, הכוללת מאמרים וספרים שזכו לתואר "קיצוניים" והוצאו אל מחוץ לחוק במדינה.

"ההחלטה היא לעג לצדק. עד עתה זה נראה כמו מגמה של בית המשפט בסוצ'י, כעת זו החלטה של משרד המשפטים הרוסי. זהו לעג מוחלט לחוק נגד קיצוניות. לכנות את הספר הזה 'קיצוני', ספר שיש לו עשרות מהדורות, לרבות בגרמניה במאה ה-19, ספר המדבר על אפלייה דתית של יהודים, זה פשוט להפוך ללעג את המאבק נגד קיצוניות", אמר גורין בהתייחסות לפסיקה.

הוא גם רמז כי יתכן והחלטת בית המשפט היא חלק ממדיניות הרשויות בסוצ'י להגביל את הצמיחה של החיים הרוחניים היהודיים באזור, ואף השווה את ההחלטה לניסיון של שלטונות ליטא לעוות את העובדות ההיסטוריות של השואה.

בחודשים האחרונים נקלעה הקהילה היהודית ברוסיה למספר מחלוקות עם השלטונות המקומיים. בחודש מאי האחרון הורה בית המשפט במוסקבה לרב יוסף חרסון, רב בעל אזרחות זרה שהשתקע במוסקבה, לעזוב את רוסיה בטענה כי הוא עובד בניגוד לחוק וללא אשרת שהייה.

בתחילת השנה הורה בית המשפט בעיר סוצ'י לשליח חב"ד לעיר, ארי אדלקוף, לעזוב את העיר בטענה של האשמות ביטחוניות שלא פורטו. גורין וראשי הקהילה היהודית התנגדו בתקיפות לפסיקה ואף ערערו עליה, אולם בית המשפט העילון אישר אותה והרב אדלקוף נאלץ לעזוב את סוצ'י.