אילוסטרמיה
אילוסטרמיהצילום: iStock

בפוסט פייסבוק שקיבל יותר מ-4,000 לייקים, סיפר הרב בנציון גרונר, שליח חב"ד בצפון קרוליינה, על שאירע בטיסה שהחזירה אותו ואת רעייתו, רחל, ממסע של מעינות-תגלית בישראל, אליו צורפו כמלווים.

בטיסת הקונקשן מבלגיה היה עיכוב של שלוש שעות וכולם היו עייפים, נזכר הרב גרונר. "בתום שעה מתוך הטיסה, שאורכה שמונה שעות, אחד הנוסעים הצעירים, ילד קטן עם אוטיזם, נכנס ללחץ. זעקותיו נשמעו בכל המטוס ויכולת לחוש במתח אצל הנוסעים האחרים.

''אף אחד לא רצה לומר שום דבר אבל התחיל להיות מאוד לא נעים. אחרי כרבע שעה, רחל ניגשה אל המושב שלו ליד החלון והושיטה את ידה. הוא הביט למעלה ולקח אותה. הם צעדו ביחד אל המחיצה בין המחלקות והיא ישבה איתו שם, שיחקה איתו ונענעה אותו במשך כשעתיים", תיאר.

"רוב הנוסעים הביטו בה בהשתאות אבל מה שהם לא ידעו זה שעבור רחל – אלה הם חייה", כתב.

מתברר שבני הזוג מנהלים בצפון קרוליינה את Friendship Circle ואת ZABS Place, שני ארגונים שמתמחים בסיוע לצעירים בעלי צרכים מיוחדים. בארגונים אלה ובחב"ד, תיאר הרב גרונר, "מלמדים אותנו שאם רק נושיט את ידנו באהבה ובקבלה, יתרחשו נסים".

"הרגשתי שאני חייבת לעשות משהו, כי אף אחד לא עמד לעשות שום דבר", אמרה הרבנית גרונר, בת 33, לסוכנות הידיעות JTA. "לא ידעתי אם מישהו יקום ויתחיל לצרוח על הילד הזה או שהם יבצעו נחיתת חרום".

כשניגשה לילד נוכחה לדעת שאמו חובשת כיסוי ראש מוסלמי וכי היא מדברת מעט מאוד אנגלית. פניו של הילד היו שטופות בדמעות, ורחל ניחשה, על סמך הידע שצברה בטיפול בבעלי צרכים מיוחדים, כי הוא סובל מאוטיזם.

הרגע שבו לקח את ידה היה "רגע סוריאליסטי", סיפרה. "הוא פשוט הלך אחרי למעבר, ואני התיישבתי איתו ושמתי אותו עלי, ונתתי לו חיבוק עדין אבל לא חלש, ופשוט התחלתי לנענע אותו. הוא נרגע".

בהמשך, השניים השתמשו בעט בכדי לצייר את צורות ידיהם על שקיות הקאה בלתי-משומשות, והיא נתנה לו לשחק עם הטלפון שלה. אחרי שעתיים הוא קם וחזר אל אמו.

"היה כל כך יפה לראות את זה", נזכרה. "זה היה מדהים, המהפך. מה שהפריע לו כבר לא הפריע לו, הוא היה במקום טוב יותר".