מגנומטרים בכניסה להר הבית
מגנומטרים בכניסה להר הביתצילום: Yonatan Sindel/Flash90

מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי הורה (רביעי) לסגור את הר הבית לכניסת יהודים ולהוציא משטח ההר את היהודים שביקרו במתחם הקדוש.

החלטת מפקד המחוז התקבלה לאחר ששני יהודים שעלו הבוקר להר הפרו את כללי הביקור.

''משטרת ישראל פועלת במכלול של איזונים תוך שמירה על החוק וכללי המקום, ולא תאפשר לאף גורם להפר את החוק בכל דרך", נמסר מהמשטרה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מסר בתגובה כי "זהו צעד מקומם של ענישה קולקטיבית ומתן רוח גבית לטרור. לפני פחות משבוע אירע פיגוע טרור במקום המקודש ביותר לעם ישראל, החליטו אנשי הווקף וערביי ישראל לפתוח בגל של מהומות בעקבות הצבת מגנומטרים לשמירה על הביטחון והיום סוגרים את ההר ליהודים בגלל מלמול פסוקים של קבוצה?!".

"אני קורא למפקד המחוז לחזור באחת מההחלטה החפוזה והלא מידתית שקיבל. הצעדים הבאים שיינקטו יהוו אבן בוחן לריבונות ישראל בהר הבית, אסור שנחזור על טעויות שנעשו בעשורים האחרונים", הדגיש סמוטריץ'.

נציין כי מאז הפיגוע הרצחני שאירע ביום שישי בהר הבית, כוחות משטרה גדולים פזורים ברחבי העיר העתיקה. בכירי הרשות הפלסטינית הכריזו היום על "יום הזעם", קראו לציבור הערבי להגיע לבירה ולבטא את זעמם על מה שמוגדר ככיבוש הישראלי בהר הבית.

בכירי דת מוסלמים ממשיכים להגדיר את הצבת המגנומטרים בכניסה להר הבית כפגיעה בחופש הפולחן המוסלמי, ומבהירים כי לא ישקטו עד להסרתם "על אפו וחמתו של בנימין נתניהו", כהגדרתם.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, התייחס להכרזה על "יום זעם" ואמר "הר הבית הוא מקום קדוש שנועד לתפילה ולשם כך נשמור על זכויותיכם של כל המתפללים והמבקרים בהר, אך לא ניתן לאף אדם להשתמש במסגד למטרות של טרור, כפי שעשו המחבלים".

ברקת הדגיש כי "החלטת המשטרה להצבת המגנומטרים היא החלטה נכונה והכרחית שתמנע אפשרות לפעולות טרור נוספות במקום. על מנהיגי המוסלמים והעולם כולו להפנים שהר הבית לא יוכל לשמש מקלט או מקום התארגנות למחבלים ולרוצחים".

את דבריו חתם ברקת בהצעה למפגינים "להפנות את הזעם אל המחבלים שהביאו את הצורך בכך, ולא למשטרה".

ערבים התפרעו בירושליםReuters

אמש התפרעו עשרות ערבים מחוץ לשערי הר הבית ולאחר מכן יידו אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים. כוחות המשטרה פיזרו את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. שני שוטרים נפצעו באורח קל.

בראס אל עמוד הושלכו אבנים לעבר כוח של משמר הגבול. הכוח מבצע סריקות במקום לאיתור חשודים. בערוץ 2 דווח כי הדרשן הראשי של מסגד אל אקצא, השייח' עכרמה סברי, אמר במהלך ההפגנה "אנחנו כאן כדי לשמור על אל אקצא, אני קורא למוסלמים לעלות בהמוניהם למסגד ביום שישי".

מאז הפיגוע הרצחני ביום שישי בהר הבית, אירעו כמה וכמה התפרעויות בירושלים במחאה על החלטת המשטרה להציב מגנומטרים בכניסות להר הבית. גם הוואקף המוסלמי נעלם מהר הבית במחאה על הצבת המגנומטרים, ויהודים רבים שעלו אתמול להר נהנו משקט ומשלווה במקום הקדוש.