ב"הידברות" מציגים את ה"יוטיוב הכשר"

ארגון 'הידברות' השיק אתר שמציג קליפים כשרים בלבד. המטרה - למנוע מצבים שצפייה ב"קליפ יהודי" מושכת את הגולש לתכנים בעייתיים.

ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תשע"ז

ב"הידברות" מציגים את ה"יוטיוב הכשר"-ערוץ 7
YouTube
iStock

אתר "מוזיקה יהודית 24/6" של ארגון "הידברות", או ה"הידברוטיוב", מכיל קרוב ל-7,000 שירים וקליפים יהודיים מכל הזמנים ומכל הסגנונות.

"יוטיוב הוא אחד האתרים שלאדם תורני קשה במיוחד להימנע מהם", מסבירים בארגון, "רבים מאזינים לשירים ביוטיוב, ואפילו לשיעורי תורה. אבל הפלייליסטים ביוטיוב גורמים לגולש להפעיל לדוגמה שיר מז'אנר המוזיקה היהודית ולהתגלגל לתכנים בעייתיים".

במחלקת התוכן והאינטרנט של הידברות חשבו איך אפשר להעניק לגולשים מסגרת כשרה, מסוננת ומפוקחת, להאזנה למוזיקה כשרה נטו באמצעות השירים שמועלים ליוטיוב. הרעיון היה לבנות אתר שכולל הטמעות של יוטיוב עם מעטפת כשרה.

"הפלייליסטים יהיו תמיד מוגנים", מסביר דודו כהן, מנהל מחלקת התוכן והאינטרנט ב'הידברות', "בנוסף לכך, פיתחנו מערכת ש'שואבת' ערוצים שלמים מיוטיוב, ומזינה את השירים לאתר באופן חצי אוטומטי. כלומר, אם מחר יונתן רזאל יעלה שיר חדש ליוטיוב שלו – השיר מיד יגיע אלינו לאישור. ואחרי שנאשר, גם הוא יצטרף לפלייליסט של רזאל. הצפיות יירשמו ביוטיוב המקורי שלו, אנחנו רק מספקים מעטפת כשרה ומסוננת יותר. הרבה יותר".

כיצד מחליטים מה לסנן ומה לא?

"השיקולים לא פשוטים. בעיקרון, שירי אהבה לא נכנסים, וכמובן גם שירים שאינם ברוח היהדות. קליפ שיש בו אפילו רק שנייה אחת בעייתית ייפסל. לשמחתנו, רוב השירים והקליפים בז'אנר המוזיקה היהודית שומרים על צניעות וניקיון, כך שרובם המכריע נכנס כמובן. אגב, באתר ישנם גם אמנים לאו דווקא דתיים, כמו שלמה ארצי, יהורם גאון וקובי אפללו, שיש להם כמות מעניינת של שירים יהודיים".

האתר עוד יתפתח, או שמדובר בעיקר בארכיון?

"ממש לא ארכיון. האתר ילך ויתפתח רבות. אנו מתכננים להעלות פלייליסטים שיכללו שירים נדירים של אמנים אהובים. אנו מתכננים להעלות פלייליסט נוסטלגי, פלייליסט חסידי, פלייליסט של בחירת העורכים. בנוסף לכך, לקראת סוף שנת תשע"ז אנו מתכננים לפרסם מצעד יהודי שנתי, בשיתוף הגולשים, ולשלב אותו כמובן גם באתר המוזיקה החדש".

"רבנים רבים הביעו תמיכה במיזם", מסכם כהן, "כמובן שכל הפרויקט זכה לאישורו ולעידודו של ראש ארגון הידברות, הרב זמיר כהן, שמבין לעומק את צרכי הדור ואת החובה לייצר אלטרנטיבה כשרה. אחרת אנשים נופלים במקומות בעייתיים".