השר בנט: "אלעד סלומון הוא גיבור ישראל"

כאלף בני אדם הגיעו הערב (ראשון) לטקס חנוכת אתר ההנצחה המחודש לזכר סא"ל עמנואל מורנו, רס"ן יוחאי קלנגל וסגן עזרא אשר ז"ל בשכונת נתיב האבות ביישוב אלעזר שבגוש עציון.

כזכור, עקב פסק דין חלוט של בג"ץ, על המדינה להרוס חלק מבתי השכונה בתוך שמונה חודשים. אנדרטת ההנצחה הועתקה ממקומה בעקבות פסק הדין והערב היא נחנכה מחדש.

שר החינוך נפתלי בנט אמר באירוע כי '"היום הזה הוא שתי וערב של עצב וששון, ימים לא קלים עוברים על ארץ ישראל. אנחנו הגענו לכאן לחנוך מחדש את האנדרטה לזכרם של הבנים - סא"ל עמנואל מורנו, רס"ן יוחאי קלנגל וסגן עזרא אשר, גיבורי ישראל אשר נלחמו בחירוף נפש ונפלו בקרב על הגנת המולדת. בשעה זו ממש עם ישראל מלווה למנוחת עולמים את יוסי, את חיה ואת אלעד סלומון שנרצחו בערב שבת על ידי מחבל אכזר ונקלה".

יו"ר הבית היהודי סיפר על ההתרחשות בטבח בנווה צוף ועל מאבק בני משפחת סלומון במחבל. "הייתי אתמול בבית והיום ראיתי את המשפחה, חשוב לי שכל עם ישראל ידע על גבורתו של אלעד, חשוב לי שתדעו מה היה בערב שבת. אחרי סעודת שבת הם התכוננו ל'שלום זכר' והכינו את האוכל, והמחבל דפק בדלת.

''חיה ז"ל פתחה את הדלת והמחבל דקר אותה. היא המשיכה לרוץ, זעקה לעזרה ובזכות זעקותיה החייל השכן הגיע והיא התמוטטה ונפטרה. המחבל נכנס לבית, דקר את אם המשפחה, טובה, שנפצעה ובמקביל מיכל, אמא לחמישה ילדים קטנים שהיו שם תפסה את שלושת הילדים ורצה איתם לחדר.

''המחבל הלך ודקר את הסבא יוסי שנפטר ואז אלעד הבעל של מיכל הבין שהוא חייב לעצור את המחבל אחרת הוא חלילה ירצח את הילדים''.

בנט סיפר כי אלעד ''הסתער בידיים חשופות לעבר המחבל, רב איתו וקנה זמן עד שהשכן הגיע עם אקדח מחוץ לבית וירה כדור אחד ופגע במחבל. באותו מאבק אלעד הקריב את חייו כדי להציל את ילדיו והוא הציל אותם. הוא גיבור ישראל שיירשם בדברי הימים של עמנו".

בנט ולפיד נוטעים עץ בנתיב האבות

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר באירוע כי ''האנדרטה הזו, הדרך בה נבנתה, הסיפור שלה, הוא סיפור של אומץ. הוא סיפור על היכולת לפעול מתוך מצפן מוסרי, ולא מתוך הטייס האוטומטי של המריבה הישראלית הרגילה. כאילו הוא עדיין עמנו – ואולי הוא עדיין עמנו – כולם עשו את המעשה האמיץ. הפירוק השקט של האנדרטה בנתיב האבות, הבחירה לפעול על פי חוק, גם אם החוק לא מוצא חן בעינינו, גם אם הפסיקה נראית לנו שגויה".

לפיד התייחס לפיגוע הרצחני שאירע בחלמיש, ''אנחנו עומדים פה ביום של צער עמוק. סבא וילדיו נרצחו בידי מחבל שפל בעודם יושבים למסיבת יום ההולדת של נכדם. מפה, מן המקום הזה, מן האנדרטה הזו, אנחנו שולחים מסר ברור וחזק: לא יפחידו אותנו. לא יכתיבו לנו מדיניות. עם כל הכאב, עם כל הצער, אויבינו צריכים לדעת שכל רצח כזה רק מאחד אותנו, מחזק אותנו, גורם לנו לצופף שורות.

''מול רצח כזה אין בישראל ימין, שמאל או מרכז. יש רק ישראלים שיש להם סבא, ויש להם מסיבות יום הולדת, ויש להם מדינה שלא תיכנע לעולם למרצחים. אנחנו בוחרים בחיים, למוות לא תהא ממשלה'', הדגיש ח"כ לפיד.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר ''כי את כל הארץ אשר אתה רואה לך אתננה. לא לחינם לזכרם של הגיבורים נבנית תצפית, כדי שנוכל לצפות על הארץ הזאת. קיבלנו אותה עד עולם.
הגענו למקום הזה, בנינו בתים והבתים האלה נבנו לא רק למשפחות שגרות בהם. הבתים האלו נבנו עבור כל עם ישראל.

''הבתים הם סמל הבעלות הם סמל הריבונות במקום זה. מותר לממשלת ישראל לומר לרשות השופטת 'עד כאן, לא ניתנה לך רשות להשחית לא ניתן לך לקבוע עוולות. אם את כאן זה לצדק'", הוסיף נאמן.

צילום: אלירן אהרון
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו