חשד לפיגוע:
ירדני דקר איש אבטחה ישראלי בכיר

מאבטח ישראלי בשגרירות ישראל בירדן נפצע בנסיון פיגוע בביתו. זאת, לאחר שמחבל הגיע להחליף ריהוט במגוריו שבמתחם השגרירות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , א' באב תשע"ז

חשד לפיגוע דקירה של נציג ישראלי בכיר בירדן. הותר לפרסום כי פועל ירדני פגע אמש (ראשון) באיש אבטחה בכיר בשגרירות - ונוטרל.

האירוע התרחש במהלך החלפת ריהוט בביתו של איש האבטחה באחד הרובעים של בירת ירדן. מלבדו, היו במקום בעל הבית ועוד שני פועלים.

אחד הפועלים התגנב מאחורי איש האבטחה הבכיר, והחל לדקור אותו באמצעות מברג. הישראלי, שנפצע באורח קל הצליח לדרוך את נשקו ולנטרל את הדוקר שמת מפצעיו. במהלך האירוע נפצע גם בעל הבית הירדני ומת לאחר מכן.

איש האבטחה הגיע לשגרירות, ולפי אמנת וינה הוא חסין מחקירה וממעצר, שכן הוא מוגדר כדיפלומט. השגרירות עצמה פונתה מיושביה למעט צוות מצומצם הכולל את המותקף עצמו.

הרשויות הירדניות דורשות לחקור את איש האבטחה, אך במערכת המדינית אמרו לערוץ 7 שבשל העובדה שקיים חשש כבד שמדובר באירוע על רקע לאומני, הקשור למתיחות סביב הר הבית, אין שום כוונה לאפשר לירדנים לנסות ולשנות את תמונת המצב באמצעות חקירה וניסיון לטעון שמדובר באירוע פלילי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה (שני) בטלפון עם שגרירת ישראל בעמאן, עינת שלין, ועם סגן הקב"ט. משרד החוץ וגורמי הביטחון פועלים בערוצים שונים מול ממשלת ירדן בנושא.

הקבינט דן גם באירוע החריג בירדן במהלך הלילה ויתכנס שוב לדיון נוסף היום.

בימים האחרונים גברה המתיחות בין המדינות, על רקע הצבת המגנומטרים בהר הבית וזעם אנשי הוואקף המוצבים במקום מטעם ירדן, שלא הסכימו להיכנס למתחם ההר כל עוד אמצעי הבידוק הללו פועלים.

ביום שישי הפגינו כמה אלפי ירדנים נגד ישראל וקראו קריאות בגנותה ובדבר הצורך לצאת למלחמת קודש (ג'יהאד) נגדה.

גם יו"ר הפרלמנט הירדני קרא פעמיים מעל בימת בית המחוקקים קריאות הסתה נגד ישראל וקרא להמונים במדינה למחות על פעולותיה בהר הבית.

בירדן קיימת באופן שוטף הסתה אנטי ישראלית, ורק לפני כחודש היו הירדנים מהיוזמים והדוחפים של החלטות אונסק"ו להכרזה על מערת המכפלה כאתר מורשת פלסטיני וניתוק הזיקה בין ירושלים לעם היהודי ולמדינת ישראל.

לפני כשנה אירע ניסיון תקיפה של שגרירות ישראל בטורקיה. שני בני אדם ניסו להיכנס לבניין השגרירות כשהם חמושים בסכינים ומנופפים בהם, ונעצרו על ידי מאבטחים מקומיים. לאחר מאבק הם נורו.