הרב וארה"ב - התמונה והמסמכים מספרים

מסמכים לא ידועים ותמונה שמקורה לא מוכר חושפים את הסיפור שמאחורי ביקורו של הראי"ה קוק זצ"ל בבית הלבן והיחס ההדדי בין הרב לממשל.

יאיר דן , ב' באב תשע"ז

הרב וארה"ב - התמונה והמסמכים מספרים-ערוץ 7
לקראת המפגש בבית הלבן. הרב קוק
צילום: ארכיון בית הרב

בערוץ 7 פורסמה לפני כחודש כתבה על הביקור שערך הרב קוק בארה"ב בשנת 1924.

סיבת יציאתו הוגדרה כ-גיוס כסף לישיבות ארץ ישראל, אך כפי שסופר בכתבה הביקור הפך לביקור דיפלומטי כאשר הרב קוק נפגש עם ראשי ערים כשיקגו ובוסטון כפי שמתועד בתמונות.

בין השאר סופר גם שהרב נפגש עם הנשיא קולידג' בבית הלבן, עובדה שהופכת את הרב קוק לנציג הרשמי היהודי הראשון שהוזמן לביקור בחדר הסגלגל.

למעט תמונה של משלחת הרבנים בחצר הבית הלבן לא היה תיעוד ידוע נוסף שהצביע על המאורע. אך גילויים חדשים מספרים את הסיפור המלא של ביקור הרב קוק בבית הלבן.

כשחקרנו עוד אודות הביקור הסתבר שרוב החומר על הביקור הזה קיים בשפה האנגלית, עובדה שהקשתה למצוא אותו בעיתונות המסורתית בישראל של אותה תקופה. בנוסף לזה, וכהוכחה עד כמה הביקור של הרב אינו מוכר לציבור הישראלי, היא תמונה ידועה שהציבור אינו מודע לכך שגם היא קשורה לביקור הזה, ובה רואים את הרב חבוש בהדר בדרכו לפגישה עם הנשיא.

התמונה:

הרב קוק לקראת הפגישה בבית הלבן
צילום: ארכיון בית הרב

התמונה צולמה בעת ביקורו של הרב בבית הלבן והוצאה מספריית הקונגרס האמריקאי על ידי יהודי אמריקני שחקר את אודות הביקור.

את מחקרו פרסם אותו יהודי בעיתון אמריקני ובין שאר דבריו על יחסי ישראל ארה"ב פרסם את סיפורה של התמונה, התרגום לפניכם:

"הרב ד"ר אברהם כ. קוק בוושינגטון לפגישה עם הנשיא קלווין קולידג' בבית הלבן, 15 באפריל 1924. התצלום נפוץ בישראל כיום, אך מעטים מבינים היכן הוא נלקח (ספריית הקונגרס). מלווה באישור "אינטרסים אמריקאיים בארץ הקודש", שנחשף בתצלומים מוקדמים משנת 1840 עד 1940, מאת לני בן דוד (הוצאת אורים, 2017).

אחד הסיפורים והתצלומים שהפתיע אותי ביותר היה תיעוד ביקורו של הרב ד"ר אברהם כ. קוק בארצות הברית ופגישתו עם הנשיא קלווין קולידג'. בן דוד גילה תצלום של הרב קוק בוושינגטון, שהיה מאוחסן בספריית הקונגרס. לרב קוק היתה הרגשה מיוחדת עבור הקהילה היהודית באמריקה; הוא צוטט באומרו כי שלוש התכונות שמייחדות אותן מקהילות יהודיות אחרות הן "תחושה עמוקה של דתיות, תחושה של לאומיות יהודית ותחושת אחריות חברתית".

את מה שהתרחש בתוך החדר הסגלגל תיעד כתב של סוכנות הידיעות jta . בכתבה מפורטים דבריו של הרב קוק לנשיא. הרב התנצל על שאינו יודע אנגלית ויצטרך להטריח את הנשיא לשמוע מתורגמן, בהמשך השיחה הודה הרב קוק לנשיא על תמיכת שני בתי הקונגרס בחוק משותף בעקבות הצהרת בלפור שמשמעותו היא הכרה בזכות העם היהודי להקמת מדינה בארץ ישראל. בסיום הרב קוק הביע בפני הנשיא תקווה שארה"ב תישאר מעצמת האידיאליזם והחופש.

המכתב לקונסול:

בנוסף לכתבה על הביקור בבית הלבן התגלה מכתב ששלח הרב קוק לקונסול האמריקני בישראל טרם נבחר הנשיא קולידג', בשעה שתפקד כממלא מקום הנשיא הרדינג שנפטר בעת מילוי תפקידו, וכך כותב לו הרב (יש לציין שהמכתב הזה נכתב טרם ביקורו של הרב בבית הלבן, אך מעיד קודם כל על קשר שהרב קיים עם נשיאי ארה"ב):

ט"ז אלול [תרפ"]ג. להדרת כבוד הקונסול האמריקני בירושלים. יקבל נא אדוני הנכבד את הבעת תנחומותי לכבוד הממשלה האמריקנית על מותו המפתיע של הוד מעלתו האדם היקר, נשיא ארצות הברית, האדון המרומם. זכרו יהיה לברכה ולמנוחה בצל עליון בצרור החיים. יואל נא אדוני למסור את רגשי השתתפותי בצערה של הממשלה הנכבדה והאדירה, ושל המשפחה המפוארה, משפחת כבוד הנשיא המנוח, שהאנושיות בכללה והיהדות בפרט גם היא יודעת להוקיר את רגשותיו העדינים ושאיפותיו ההומניות והכרתו העמוקה ברוממות השאיפה של בנין הבית הלאומי לישראל על ארצו הקדושה. ברכת ד' תבא על הממשלה האמריקנית המחזיקה בדגל החופש ואהבת האדם, ויתברך כבוד הנשיא הממלא את מקום המֹנח ברב פאר והצלחה אמן. והנני בזה מתכבד להיות נאמנו מאד.

אברהם יצחק הכהן קוק

לסיכום, הגילויים החדשים מצביעים על הכבוד שנתן הרב קוק לממשל ארה"ב בעקבות תמיכתו בהצהרת בלפור שהבטיחה לבנות בית יהודי לאומי בארץ ישראל לעם היהודי. ומצביע על תפקדיו של הרב לא רק כפוסק ואדם רוחני-תורני אלא גם כדיפלומט ישראלי שייצג את התנועה הציונית בארץ ישראל באופן מרשים.

ומלמד בעיקר על הקשר החם והאישי שהתקיים בין הרב קוק לנשיאי ארה"ב בתקופת כהונתו כרב ראשי ובעצם כנציגה הרשמי של היהדות הישראלית.

השבוע הכריז ח"כ מוטי יוגב על קידומו של חוק הרב קוק. הגילויים החדשים מגלים אור חדש על אישיותו ותפקידו של הרב בתולדות הציונות ואולי מצדיקים ביתר שאת את קידומו של חוק הרב קוק "זכרו ופועלו".

(הכותב משמש לוביסט של בית הרב קוק)