מתפרעים בהר הבית. מצלמות המעקב יוסרו
מתפרעים בהר הבית. מצלמות המעקב יוסרוצילום: סלימאן קדר, פלאש 90

הקבינט המדיני החליט בדיון שקיים הלילה (שלישי) לפרק את מצלמות האבטחה שהוצבו בכניסות להר הבית. זאת, עד שתותקן מערכת הבידוק החכמה בכניסה להר.

כזכור, בהודעה שפירסם הקבינט נאמר כי הוחלט לקבל את המלצת כל גופי הביטחון ולהמיר את הבידוק של גלאי המתכות בהר הבית בבידוק ביטחוני המבוסס על טכנולוגיות מתקדמות ("בידוק חכם") ובאמצעים נוספים, כדי להבטיח את ביטחון המבקרים והמתפללים בעיר העתיקה ובהר הבית.

בהודעת לשכת ראש הממשלה נאמר כי ''עד ליישום התוכנית תתגבר משטרת ישראל את כוחותיה ותבצע פעולות נוספות ככל שיידרש על-מנת להבטיח את ביטחון המבקרים בהר''.

אלא שבהודעה לא נאמר דבר על פירוק מצלמות האבטחה הקיימת, שעליהן היתה הסכמה מוקדמת עם ירדן ואפילו הבנות עם הוואקף המוסלמי. על הצבת המצלמות הוחלט בעבר בקבינט - וכעת, עד להצבת המערכות החכמות, מה שעשוי לקחת זמן רב, יישאר שטח ההר גם ללא אמצעי האבטחה הזה.

כזכור, הקבינט גם החליט על הקצאת תקציב של עד 100 מיליון שקלים לטובת יישום התוכנית לפריסת מערכות הבידוק המתקדמות בהר, כולל בקיצוץ רוחבי ככל שיידרש, על-פי התכנית שיגיש המשרד לביטחון הפנים. עלות התכנית תכלול גם מימון תקני שוטרים על פי המלצת המשטרה.