"דו"ח מחלקת המדינה אנטישמי"

ארגון ציוני אמריקה דורש ממזכיר המדינה להתפטר בשל דו"ח שמאשים את ישראל בטרור הערבי.

גיא כהן , ב' באב תשע"ז

טילרסון
טילרסון
צילום: רויטרס

ארגון ציוני אמריקה דורש ממזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, להתפטר, בשל דו"ח של מחלקת המדינה שמאשים את ישראל בטרור הערבי.

לדברי הארגון, הדו"ח הוא "מוטה, אנטישמי, רווי שנאה לישראל ומלא בשגיאות".

"מחלקת המדינה של טילרסון מאשימה את ישראל בפיגועים פלשתיניים על יהודים ואמריקנים חפים מפשע, ומתעלם ממדיניות ה'תשלום עבור רצח' של הרש"פ למחבלים פלשתיניים ומלבין אותה", טען הארגון לגבי הדו"ח, שפורסם בשבוע שעבר.

בדו"ח, מונה מחלקת המדינה את הגורמים "הדוחפים לאלימות", ובהם: "חוסר תקווה בהגעה אל מדינה פלשתינית, בניית התנחלויות ישראליות בגדה המערבית, אלימות של מתנחלים נגד פלשתינים בגדה המערבית, התפיסה שהממשלה הישראלית משנה את הסטטוס קוו בחראם אל שריף / הר הבית, וטקטיקות של צה"ל שהפלשתינים רואים כתוקפניות מדי".

הדו"ח טען גם שהרש"פ "נקט צעדים משמעותיים" נגד ההסתה בתקופת כהונתו של מחמוד עבאס בכדי לוודא שמוסדות רשמיים תחת שליטתו בגדה המערבית לא ייצרו או יפיצו תוכן הקורא לאלימות", נטען בדו"ח. "כמה מנהיגי רש"פ אמנם העירו הערות פרובוקטיביות ומתסיסות, אך הרש"פ התקדמה בצמצום הרטוריקה הרשמית שניתן להגדירה כהסתה לאלימות".

ארגון ציוני אמריקה בראשות מורט קליין ציין שהדו"ח סותר באופן ישיר ביקורת על הרש"פ בנושא ההסתה, שהושמעה מספר פעמים על ידי הנשיא, דונלד טראמפ, ושגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי.

הסנטור פיט רוסקאם, רפובליקני מאילינוי, כתב מכתב למחלקת המדינה בשבוע שעבר ודרש לשנות את הדו"ח בכדי ש"ייצג באופן מדוייק את הסיבה לאלימות הפלשתינית – המנהיגות הפלשתינית – וידרוש ממנה לשאת באחריות".