הרב הגר: הצבא איננו מקום לאישה

ראש המכינה הקדם צבאית בית יתיר, אל"מ במיל' הרב משה הגר, מגיב בראיון לערוץ 7 לפרשת אלאור אזריה ולהשלכותיה על לוחמי צה''ל, ותוקף את שילוב הנשים במערך הלוחם.

לדברי הרב הגר, על אף הרשעתו של אזריה, חיילי צה''ל אינם מהססים בלחימה מול האויב. ''חיילים לא מהססים, בזכות הערבים אנחנו מבינים יותר את מהות המלחמה, יש פה מלחמה יותר רצינית על ערכים, על ארץ ישראל, לכן חיילים לא מהססים.

''התגובה של חלק ממערכת הביטחון לא הייתה טובה, היא נתנה תחושה שצה"ל לא מגבה לוחמים גם אם אני חושב שאלאור אזריה לא פעל נכון''. הרב הגר הדגיש ''אני לא חושב שהחיילים מהססים, להפך - הם מאוד נחושים. לפעמים הבעיה היא לא אצל החיילים אלא אצל המפקדים הבכירים שאצלם יש לפעמים חוסר נחישות''.

ראש המכינה הקדם צבאית בית יתיר הדגיש כי ''החייל הדתי מצפה כמו חייל אחר שצה''ל יהיה צבא קדוש וצבא קדוש הוא גם מנצח. ולכן ככל שיש דתיים וחרדים בצבא, צריך להיות בהתאם היחס להלכה ולכללי הצניעות כדי שהצבא יהיה צבא קדוש''.

הרב הגר, סגן מפקד אוגדה במיל', מתנגד לשילוב בנות במערך הלוחם. ''אני לא אומר את זה סתם. בתי שירתה כמדריכה בחיל החינוך ונהרגה בשירותה הצבאי, כך שאני יודע שיש מקום לבנות לתרום גם בצה"ל כמובן במידה שהן מספיק אחראיות ודתיות''.

לדבריו, ''הרבנים וכלל עולם התורה מבין את הסכנה בגיוס בנות לצה"ל ולכן הוא נגדו, אבל ודאי שאני כאחד ששימש מפקד פלוגה הרבה שנים, מפקד גדוד הרבה שנים וסגן מפקד אוגדה הרבה שנים, יודע שהמערך הלוחם זה לא מקום של אישה.

''אישה צריכה לבנות את הבית, את המשפחה, ואסור לכפות על מפקדים לפקד על יחידות שבהן יש לוחמות או קצינות. אי אפשר לחייב חייל ומפקד לשרת במקום כזה'', הדגיש הרב הגר.

הרב הגר טוען כי הדרישות לשיוויון בין גברים לנשים בצה''ל פוגעת ביכולתיו המבצעיות של הצבא. ''במבצעים האחרונים - עופרת יצוקה וצוק איתן, היו מספר רב של קצינות שלא תפקדו כמו שצריך, כמובן שהיו כאלה שכן תפקדו טוב והיו גם בנים שלא תפקדו טוב, אבל באופן טבעי מקום האישה הוא לא בשדה הקרב.

''שדה הקרב הוא מקום שיותר מתאים לגברים, ככה מלמדת ההיסטוריה האנושית והטבע האנושי שלא השתנה. כל מיני טכנולוגיות השתנו אבל טבע האדם לא השתנה ומקומה של האישה לא בשדה הקרב''.

בתגובה לטבח שאירע בליל שבת בנווה צוף אמר הרב הגר כי יש "להמשיך את מפעל התיישבות ביש"ע בעוצמה, זו התשובה הכי חשובה. להגביר את הביטחון, להיות יותר ערני ולהבין שהאיום עדיין קיים.

''לא המגנומטרים גרמו לפיגוע הזה או פיגוע אחר, סיבות יש להם תמיד, צריך פשוט להתכונן ולהגביר את ההתיישבות ולהסביר להם שבדרך הזו של הפיגועים הם רק מחזקים אותנו", הוסיף אל''מ במיל' הרב משה הגר.