ח"כ קיש
ח"כ קישצילום: ערוץ 7

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש פועל בימים אלו יחד עם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן והפורום המשפטי הבינלאומי (ILF) לחיזוק המאבק מול הקוראים לחרם נגד ישראל ובראשם תנועת ה-BDS.

הפתרון: תיקון חוק החרם אשר יאפשר לנפגעים כתוצאה מהחרם מתן פיצוי ללא הוכחת נזק.

על אף שעבר החוק את מבחן החוקיות של בג"צ, קבע בג"צ כי יש למחוק את סעיף 2ג לחוק המקורי, אשר מטרתו לאפשר לנפגע פיצוי ללא הוכחת נזק וכך למעשה רוקן את החוק מתוכנו.

"לנוכח הפעילות הגוברת של תנועת ה-BDS ותנועות אחרות הפועלות להטלת חרם על מדינת ישראל, חובתנו לפעול למיגור התופעה ולפגוע במאמצים של אלו הפועלים נגדנו.

חוק החרם שנועד למנוע חרמות כנגד ישראל למעשה עוקר מתוכן בעקבות פסיקת בגץ שקבעה שלא ניתן לקבל פיצוי ללא הוכחת נזק. התיקון לחוק בהובלתי יעניק לחוק החרם כלים אמיתיים ויאפשרו לראשונה לתבוע גופים הקוראים להטלת חרם על מדינת ישראל. התיקון יתן שיניים לחוק החרם שפסיקת בג"צ רוקנה אותו מתוכנו", אמר קיש.

השר ארדן הוסיף, "פעילי החרם המרכזיים, שמקדישים את כל זמנם לפגוע קשות באזרחי ישראל ופועלים גם לפגיעה כלכלית, חייבים להבין שאנחנו נגבה מהם מחיר. המדיניות שלי היא להעביר להם מסר חד - לפעילות שלהם כנגד מדינת ישראל יהיה מחיר כלכלי עבורם."

עו״ד יפעה סגל מנהלת הפורום המשפטי הבינלאומי (ILF) אשר יזמה וסייעה בניסוח החוק אמרה, "אנחנו מתחילים היום תהליך של תיקון עוול גדול שנמשך שנים. בעוד תנועת החרם על ישראל תופסת תאוצה בעולם ואיתה גם ההבנה הישראלית בנוגע לחומרת האיום וחשיבות המאבק. ובעוד ממשיכים להחקק חוקים נגד חרם בעולם, רק בישראל עומד חוק נגד חרם מוחלש וחסר שיניים, כאות מתה בספר החוקים. התיקון הזה מטרתו לתקן את העוול הזה, לאפשר לנפגעים להיפרע מהקוראים לחרם, להרתיע את המחרימים".