ח''כ עזריה נמצאת בניגוד עניינים?

גורמים במערך הכשרות טוענים כי עזריה לא יכולה למתוח ביקורת על הרבנות הראשית בשל העובדה שהיתה שותפה להקמת ארגון כשרות אלטרנטיבי.

חזקי ברוך , ה' באב תשע"ז

רחל עזריה
רחל עזריה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הוועדה לביקורת המדינה דנה השבוע בדו״ח המבקר על מערך הכשרות בישראל.

במהלך הדיון תקף ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) את ח"כ רחל עזריה (כולנו), שהקימה בעבר את ארגון ''השגחה פרטית'' המציע שירותים אלטרנטיביים למתן כשרות למסעדות ולבתי עסק שמוכרים אוכל.

"האם אין לך ניגוד עניינים שאת מייסדת ועומדת מאחורי מערכת כשרות עסקית?", תהה מקלב. ''לצערי יש גופים אינטרסנטים פרטיים שיש להם מערכות כשרות פרטיות ומסחריות מול מערכת הרבנות, והדרך שלהם לקדם את עצמם היא על ידי הכפשה, השמצה והסתה נגד מערך הכשרות והרבנות במטרה לעקור את ההלכה היהודית השורשית".

ח"כ עזריה אמרה בדיון, "צריך לומר את האמת, רבים מאתנו בלי לדעת אוכלים אוכל לא כשר במדינת ישראל. אין כללים ברורים. כבר עשרים שנה עם דו"חות של מבקר המדינה, וממשיכים למרוח אותנו''.

עזריה אמרה כי משגיחי הכשרות מטעם הרבנות ''לא אוכלים בבתי העסק שהם משגיחים עליהם כי הם אוכלים רק בד"צ. הם לא סומכים על ההשגחה של עצמם. כל ההצעות של סטנדרטיזציה של הרבנות יהפכו את הכשרות של גדרה ורחובות לכשרות של בני ברק ולא ההיפך - הדבר יגרום למחירי המזון להאמיר.

''הרבנות רק מנסה לחזק את הריכוזיות שלה במקום לבזר ולתת לגופי כשרות פרטיים לעבוד. אחרי 20 שנה שמתגלים עוד ועוד מקרים של מחדלים, צריך לפרק את המונופול. ובטח שאין סיבה לתת לרבנות סמכות נוספת", הוסיפה חברת הכנסת מ''כולנו''.

גורמים במערך הכשרות אמרו לערוץ 7 כי ח''כ עזריה מתעלמת מניגוד העניינים שבו היא נמצאת בעקבות הארגון ''השגחה פרטית'' שהיתה שותפה להקמתו.

''עזריה מרשה לעצמה להתייצב בוועדה תוך שהיא נמצאת בניגוד עניינים חריף עם עמותה שהיא מיוזמיה, בלי להצהיר על כך שהיא נמצאת בניגוד עניינים. היועץ המשפטי חייב לבדוק את הסוגיה הזאת לעומק", אמרו הגורמים.

מלשכתה של ח"כ עזריה נמסר לערוץ 7: "היא הייתה מהיוזמים של ההקמה של העניין. היא לא בשום תפקיד בארגון. אפילו לא סמלי. עזריה תומכת בפתיחה הכשרות לתחרות ואז יהיו עוד גופים כמו הבד''צים ו'השגחה פרטית'".