משפחות שנקרעו מבקשות לשוב הביתה

בצפון השומרון נערכים לעצרת שתתקיים בקריאה לשוב ולהקים את שא נור וחומש שנעקרו לפני 12 שנה. "יש כאן תפנית משמעותית בעלילה".

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' באב תשע"ז

פינווי שאנור
פינווי שאנור
צילום: נתי שוחט/פלאש 90

במעמד חברי כנסת, שרים ואישי ציבור תתקיים ביום חמישי הבא בשאנור שבצפון השומרון עצרת בקריאה לבטל את העקירה ולאפשר חזרה הביתה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם לימור הר מלך, מגורשת מחומש ופעילה במטה חומש.

"אנחנו מאמינים באופן מלא שזה יקרה. האפשרות הזו הולכת ומתגשמת", משוכנעת הר מלך ומזכירה את הישיבה בכנסת בה נדונה הסוגיה בניצוחה של חברת הכנסת שולי מועלם ש"העלתה הצעת חוק שאומרת שתהיה אפשרות לעלות לחומש, שניתן יהיה לעלות למקום ולהתיישב בו. הרבה אנשים בעמדות מפתח מבינים שהיה צריך לנהוג אחרת ולתקן את העיוות".

הר מלך אומרת כי בדיון ומחוצה לו "היו הרבה חברי כנסת שהביעו תמיכה במהלך הזה. באופן מאוד אמיתי הם שידרו הרבה אמון והערכה ורצון להיות שותפים למהלך הזה. יש כרגע משפחות שחומש ושאנור לנגד עיניהן, משפחות שנקרעו מהבתים שלהן והילדים יכולים עוד להצביע ולומר 'שם הבית שלנו'".

לנוכח זאת היא אומרת בביטחון כי "הבקשה היא לחזור, והאפשרות הזו מונחת באופן מאוד מציאותי".

עם זאת מוסיפה הר מלך ומדגישה כי הגשמתו של המהלך תלויה בנכונותו של העם בישראל להיות שותף למהלך ולקריאה לבצעו. "יש כאן תפנית משמעותית בעלילה. אם עד עכשיו היינו בהגנה ובנסיגה נעבור להליכה קדימה לשיבה ובנייה ותיקון".

באשר לה ולמשפחתה ולאפשרות שיעזבו הכול כדי לעלות מחדש להר, היא אומרת: "אחרי הרבה מאוד שנים שגרנו בקראוון עם שבעה ילדים, כי לא היינו מוכנים לבנות בית אחר חוץ מחומש, בנינו את ביתינו בשכונה בשבי שומרון, שכונה שמיושבת בגרעין חומש, והבית צופה לחומש. אנחנו נמצאים במרחק נגיעה מחומש. כשעזבנו שם הילדים שאלו מה יקרה כשחומש תיבנה. אמרתי להם שברור לנו מה יקרה. כל התשתיות נמצאות. יש כבישים וכל שנותר הוא רק להגיע".

כשנשאלה אם העובדה שמדובר באתר שהיה בו כבר ישוב מקלה או מקשה על היתכנות החזרה למקום היא אומרת: "אני מאנשי האמונה ולא עוסקת בפרקטיקה. היינו הבית האחרון בגירוש וכשבאו החיילים אמרנו להם שיש לנו צער גדול והרבה כאב שאולי לא תבינו אותו, אבל לא נצא מתוך צער אלא מתוך ראיה עמוקה ואמיתית של נצח ישראל שהוא גדול מהרמות הטכניות. אנחנו עם שחי בזכות האמונה הזו".

לזאת היא מוסיפה ושוב קובעת כי "גם ברמה הפרקטית היום זה אפשרי יותר מתמיד. זה שיח שנמצא במסדרונות הכנסת אצל מקבלי ההחלטות".

לקראת תום דבריה שבה ומדגישה הר מלך את חשיבות הגעתו של ציבור גדול ככל הניתן לאירוע ובכך להוות רוח גבית למובילי מהלך השיבה לישובים שנעקרו.

עליית משפחות המגורשים לשאנור עם הציבור תתקיים כאמור ביום חמישי ה-3 באוגוסט, י״א אב, ערב יום הגירוש מגוש קטיף. החל מהשעה 15:30.

מעבר לחיזוק הדרישה להשבת ההתיישבות ביישובי צפון השומרון המבקרים יוכלו ליהנות מהופעה של הזמר אהרון רזאל, רכיבה על סוסים, קליעה למטרה וסדנאות יצירה. הסעות למקום - ללא תשלום.