מחבלי חמאס
מחבלי חמאס צילום: עבד רחים כתיב, פלאש 90

בית המשפט האירופי לצדק מחזיר את ארגון החמאס אל רשימת ארגוני הטרור ומאשר להקפיא את כל נכסיו, וכן למנוע את חופש התנועה של אנשי הארגון.

האיחוד האירופי הציב לראשונה את ארגון החמאס ברשימת ארגוני הטרור בשנת 2001, בצעד שהביא להקפאת כל נכסיו של הארגון על ידי האיחוד האירופי.

בשנת 2014 פסק בית משפט של האיחוד האירופי כי חמאס אינו ארגון טרור וביטל את ההחלטה, תוך שהוא קובע כי אין לאסור על חופש התנועה של אנשי החמאס באירופה או להקפיא את נכסי התנועה.

בעקבות ערעור שהגישו ראשי המועצה האירופית, קבע היום (רביעי) בית המשפט הגבוה לצדק של האיחוד כי תנועת החמאס תישאר ברשימת ארגוני הטרור וקבע כי פסיקת בית המשפט בשנת 2014 היתה מוטעית.

"המועצה האירופית סבורה כי בית המשפט טענה בשנת 2014 מאחר ולא העריך נכונה את הדרך בה הסתמכה המועצה האירופית על המידע שצברה על פעילותו של ארגון החמאס" נאמר בערעור שהגישה המועצה.

הקונגרס היהודי בירך על החלטת בית המשפטי. "פסק דין זה הוא מסר פוליטי חשוב למאבק בטרור הבינלאומי, שאינו יודע הבדל בין מדינות ועמים, ופגוע בלב ארצות אירופה כמו בישראל", אמר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי.

ארה"ב כבר כוללת את חמאס ברשימת ארגוני הטרור שלה, כאשר בבריטניה כלולה רק הזרוע הצבאית של הארגון ברשימת ארגוני הטרור, בעוד הזרוע המדינית אינה נחשבת כארגון טרור.