אשר: שומר שבת ישלם ביטוח חובה נמוך

"המדינה מפלה בין סוגי העובדים שרבים מהם שומרי שבת המשתמשים ברכב רק 6 ימים בשבוע ומשלמים אגרות על שבוע שלם", טען ח"כ אשר.

חיים לב - ערוץ 7 , ג' באב תשע"ז

אשר: שומר שבת ישלם ביטוח חובה נמוך-ערוץ 7
ח"כ יעקב אשר
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

ועדת הכספים של הכנסת התכנסה היום (ד') לדיון אודות שיטת רשות המסים לצורך חישוב שווי שימוש ברכב.

על פי הנהלים הקיימים, עובד שמקבל רכב ממקום העבודה שווי השימוש ברכב מצטרף לחישוב ההכנסה והעובד משלם על כך מס הכנסה מבלי שיש בנוהל חלוקה בין רכב חדש לבין רכב משומש או חלוקה אם הרכב דרוש לצורך העבודה או לא.

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) שהיה בין מגישי הבקשה לדיון מהיר אמר בדיון כי יש סוגי עבודות שהרכב בהן הינו חלק מהעבודה והרכב אינו הטבה לעובד אלא אמצעי לעבוד.

"טכנאים למשל או עובדי רשות מקומית שצריכים את הרכב לבצע את העבודה, לא יתכן כי העובד ישלם מס על השימוש ברכב כאילו זה הטבה וחלק מהמשכורת", אמר ח"כ אשר. בדבריו אמר כי אמנם לא ניתן לחשב לכל עובד כמה ק"מ הוא נוסע לצורך העבודה, אבל אפשר לעשות טבלה שתקבע שווי שימוש מדורג בהתאם לסוגי העבודות.

עוד אמר ח"כ אשר כי הנוהל הקיים לא רק שלא נכנס להגדרות של סוגי העבודות הוא גם לא מחלק בין רכב הנוסע 7 ימים בשבוע או רכב שומר שבת. "יש עובדים רבים שומרי שבת כשחברות הביטוח מכירות ברכב שומר שבת וגובות פרמיה נמוכה יותר בביטוח מקיף ובביטוח צד ג'. יש בכך היגיון וצדק כלכלי שרכב שנוסע רק 6 ימים ישלם פחות. אבל המדינה לא מכירה ברכב שומר שבת לא בביטוח חובה ולא באגרות הרכב וגם לא בשווי השימוש של רכב ממקום העבודה.

"כך שאותה אפליה הקיימת בהגדרות שלא מחלקת בין סוגי עבודות שבחלקם צריכים את הרכב לצורך העבודה היא גם מפלה בין סוגי העובדים שרבים מהם שומרי שבת שמשתמשים ברכב רק 6 ימים בשבוע ומשלמים על כך שבוע שלם", הסביר אשר.