"המצב הרצוי הוא חיסול המחבל"

מי שהגיעו לזירת הפיגוע בנווה צוף נמנעו מירי נוסף על המחבל, אולם מומחים טוענים כי במקרה של פיגוע המצב הרצוי הוא לחסל את המחבל

ניצן קידר - ערוץ 7 , ד' באב תשע"ז

עוזי דיין
עוזי דיין
צילום: יוני קמפינסקי

במהלך הרגעים הקשים בנווה צוף, כולל בשלב שבו המחבל התעורר והחל לזוז מעט ולא היה ידוע מה מצבו והאם הוא מסוגל לקום, לא מעט גורמים שהיו במקום נמנעו מלירות בו כדור נוסף.

על פי כמה עדויות שהגיעו לידי 'בשבע', גם מי שכבר דרכו את כלי הנשק, שמעו מאחרים שהיו בזירה שעדיף להם להימנע מהירי כדי שלא ייקלעו למצב שבו הם נחקרים ונשפטים.

"ברגע שנכנסתי לבדוק את הפצועים בבית ולתת טיפול רפואי ראשון וראיתי את כל התמונה, המחבל בדיוק התעורר והזיז את ידיו ואת רגליו", כך מתאר דורון מה טוב, חובש רפואת חירום של איחוד הצלה ותושב היישוב, את שהתרחש מול עיניו. "זה היה יכול להיות כמו בסיפור של הר הבית שבו אחרי שבריר שנייה הוא קפץ, אבל בשביל זה עמדו שם שני אנשים מכיתת הכוננות עם נשקים שלופים מכוונים אליו. למרות זאת אנחנו הוצאנו קודם כול את הפצועים החוצה כדי שיהיה אפשר לטפל בהם בלי איום". המחבל, כידוע, נפצע באורח קל וכבר שוחרר מבית החולים.

בעוד הערעורים סביב משפטו של אלאור אזריה עומדים בפני הכרעה, נשאלת שוב השאלה כיצד יש לטפל במחבל באירוע מסוג זה, והאם צריך לאפשר למחבלים לצאת חיים אחרי שביצעו רצח נתעב כזה, בוודאי אם הם מהווים איום.

האלוף במילואים עוזי דיין, מי שהיה ראש המל"ל, סגן הרמטכ"ל ומפקד פיקוד המרכז, מנסה להבהיר כיצד נראה מצב דומה בשטח מעיניו של לוחם. "חייל יכול להיות בשני מצבים עיקריים: אחד שנמצא בתפקיד כמו כיתת כוננות, ומדובר בחלק ממשימה כוללת להציל את המותקפים ולחסל את המחבלים. במקרה כזה פקודת המשימה גוברת על כל דבר, יש מפקד, ושאלות בתוך המשימה, כמו האם פותחים באש, מתי פותחים באש, מה עושים אחרי הפתיחה באש - זה מתנהל כמו משימה ויש מפקד במקום שנותן פקודות. אבל כאן יש מקרה אחר - חייל נמצא בחופשה עם נשק, ואז ראשית חובתו ללכת ולעשות כמיטב יכולתו להציל את המותקפים ולחסל את המחבל. אין כאן מי שייתן לו את הפקודות. במקרה הזה, המצב הרצוי הוא להציל כמה שיותר אנשים ולחסל את המחבלים".

מטרת הירי צריכה להיות נטרול או הרג המפגע?

"מבחינה מקצועית יורים במחבל לפחות שני כדורים, ואם הוא עדיין עומד - עוד שני כדורים. לאן לכוון זה תלוי במצב שאתה נמצא בו. יורים על מנת לעצור את ביצוע הפיגוע, או במילים אחרות - יורים על מנת להרוג. אם יש שיהוי, כשחייל יורה מבחוץ, פוגע, ואז נכנס לבית. אם יש נפגעים, וגם מחבל שיש על הרצפה, הוא שוקל אם להמשיך לירות או לא, האם קודם כול לטפל באנשים - כאן צריך לקבל את השיקול שלו בגלל שזה מצב סובייקטיבי. אתה לא יכול להגיד מה היית עושה אם אתה היית שם - כי לא היית. הוא רוצה הרי להציל כמה שיותר אנשים.

"אם המחבל ממשיך לסכן, אז בוודאי צריך לירות בו. הירי מהחלון והכניסה לבית הם אותו שלב במשימה. צריך לקבל את שיקול הדעת של החייל במקרה הזה, אבל באופן עקרוני צריך להגיע למצב שהמחבל חוסל".

יש חשש אמיתי בקרב חיילים שאם יירו את הכדור הנוסף הם ייחשפו לחקירות ולהעמדה לדין?

"ממה שאני רואה בשטח החיילים לא מגמגמים. אסור שחיילים יהפכו להיות 'ראש קטן' אחרי המקרה של אלאור אזריה. מה שקורה הוא שהמשפחות שלהם לא מרוצות מזה שחייל מתנדב להיות לוחם, ואז גם אם הוא טועה או כושל במקרה מבצעי, הם לא מוכנים שיעשו לו משפט ראווה פלילי ושיישאר לו רישום פלילי לחיים שלו".

מוטב להכניס כדור בראש

פרופ' אבי בל, מומחה לדיני מלחמה מאוניברסיטת בר-אילן ועמית בכיר בפורום קהלת, מסביר שמבחינה משפטית, לפחות במקרה כמו שהיה בנווה צוף, לא הייתה בעיה לירות ירי נוסף במחבל כדי להרוג אותו. "השאלה היא לא אם המחבל מסוכן או לא. בדיני מלחמה בינלאומיים השאלה היא אם האדם יצא ממעגל הלחימה או לא. לגבי אלאור אזריה הטענה היא שלדעת השופטים באותו רגע המחבל לא היה מסוגל להמשיך להילחם. יכול להיות שהוא היה מהווה סכנה בעתיד, אבל באותו רגע הוא היה מחוץ למשחק ולא יכול היה להילחם.

"ביחס לפיגוע בנווה צוף הרבה מאוד תלוי בעובדות. אם מישהו נכנס וראה שהמחבל עדיין זז, כפי שאני מבין שקרה, מכיוון שמדובר במצב של לחימה גם אם המחבל כבר נפגע, כל עוד הוא יכול לתפקד כלוחם אפשר לירות בו עוד, גם אם תיאורטית אפשר לנטרל אותו במכה. בדיני מלחמה השאלה היא אם המחבל הוא מטרה לגיטימית או לא, כל עוד התשובה היא כן - אפשר להרוג אותו".

האם אירוע טרור כזה נכנס להגדרת דיני המלחמה הבינלאומיים?

"התשובה חיובית. מצב של לחימה הוא כאשר יש אירוע חמוש בין הקבוצות הלוחמות באמצע סכסוך מזוין. האם יש לנו עם המחבלים האלה מצב של סכסוך מזוין? התשובה היא כן. האם זה אדם ששייך לסכסוך הזה? אני הייתי אומר שכן, אבל אפשר להתווכח על כך. אם זה לא מצב של לחימה, השאלה היא מתי מותר לאדם פלוני להפעיל כוח נגד אחר - זה עניין של הגנה עצמית או הגנה על אחרים. אני חושב שבכל מקרה זה מצב של לחימה. לא בגלל שבאותו רגע מסוים מחבל תוקף. מלחמה זה לא התקפה של אדם פלוני. מדובר כאן בסכסוך מזוין בגלל התמונה הגדולה יותר. אם אותו מחבל השתייך לקבוצה לוחמת, או אפילו אזרח שמרים נשק ומצטרף ללחימה ומצהיר על כך, כפי שהמחבל כתב בפייסבוק, אז באותו רגע הוא לוחם - גם אם הוא נלחם בניגוד לדיני המלחמה באזרחים תמימים. בשורה התחתונה אני חושב שעל פי איך שהעובדות נראות מרחוק, היה מוטב להכניס לו כדור בראש ברגע שנכנסו למבנה. עם זאת, קשה מאוד לשפוט דברים בלי לדעת הכול".