עבדאללה עדיין לא מרוצה

מלך ירדן פנה לראש הממשלה ואמר כי יש לישראל חובה מוסרית להביא את המאבטח בפני בית משפט, בשל חלקו בתקרית הירי ליד השגרירות בעמאן.

ניצן קידר , ד' באב תשע"ז

נתניהו עם המאבטח זיו ושגרירת ישראל בירדןהשגרירה בירדן והמאבטח, הבוקר
נתניהו עם המאבטח זיו ושגרירת ישראל בירדןהשגרירה בירדן והמאבטח, הבוקר
צילום: חיים צח, לע"מ

מלך ירדן עבדאללה דורש מראש הממשלה בנימין נתניהו להעמיד לדין את המאבטח זיו, בעקבות תקרית הירי שאירעה ליד שגרירות ישראל בעמאן.

הממלכה ההאשמית הודיעה שעבדאללה מצפה מנתניהו לדאוג לעשיית הצדק, באופן שהמאבטח יועמד לדין על חלקו בתקרית בה ירה בפועל ירדני שתקף אותו ובאדם נוסף.

עבדאללה התבטא לראשונה בנוגע לתקרית ואמר, "ראש הממשלה הישראלי מחוייב לנהוג באחריות ולהעמיד לדין את הרוצח, במקום לנצל את הפשע לצרכים פוליטיים פנימיים". בכך, התכוון לשיחה שערך נתניהו עם המאבטח לאחר שחצה את הגבול לישרא - ולעובדה שנפגש עימו בלשכתו.

המלך הירדני אף הזהיר, "נבחן כיצד ישראל תטפל בתקרית שאירעה - ועל אופן הטיפול יהיו השלכות מיידיות על יחסי שתי המדינות".

מוקדם יותר, דיווח העיתון הירדני 'אל-ראד' כי ירדן החליטה שלא לאפשר את חזרת השגרירה הישראלית וצוות השגרירות לעמאן, לפני שהמאבטח שהותקף יעמוד לדין. בירושלים סירבו להגיב לדיווח.

מתחקיר שביצעה מערכת הביטחון הישראלית עלה כי האירוע בירדן לא היה כלל ניסיון פיגוע אלא קטטה שהגיעה עד לכדי שליפת מברג ותקיפת המאבטח.

על פי התחקיר המאבטח כלל לא הרג את הירדני שנשא את המברג ופגע בו, אלא את שני הירדנים שעמדו בסמוך לו, אחד מהם רופא אוהד ישראל.

יחד עם זאת יש לציין כי המאבטח חש לדבריו בסכנה ושמדובר בפיגוע שעלול להתגלגל לכדי פעילות חבלנית בתוך מתחם השגרירות בצל המתיחות בשל אירועי הר הבית.

ביום שני בצהרים יצא ראש השב"כ נדב ארגמן לירדן, ועשה שיחזור ראשוני בנוכחות בכיר ירדני בביטחון הלאומי.