ההצעה של נתניהו

ראש הממשלה הציע לממשל טראמפ: ישראל תעביר לידי הפלסטינים את ישובי ואדי ערה בתמורה לסיפוח יישובים בגושי ההתיישבות ביו"ש.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ד' באב תשע"ז

גרינבלט ונתניהו.
גרינבלט ונתניהו.
צילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע למתווכים האמריקאים, ג'ייסון גרינבלט וג'ארד קושנר, כי במסגרת הסכם עתידי בין ישראל לפלסטינים, ישראל תעביר לפלסטינים את ישובי וואדי ערה בתמורה לסיפוח גושי ההתיישבות.

על פי הדיווח בערוץ 2, ההצעה הועלתה בשיחה שקיים נתניהו עם השניים ומדובר בפעם הראשונה שהיא עולה בשיחה רשמית.

בלשכת ראש הממשלה לא מגיבים לדיווח לפי שעה - וגם הממשל האמריקני אינו מתייחס לנושא. גורם מדיני אישר כי ''הדברים עלו לפני מספר שבועות, לא כהצעה פרטנית, אלא כחלק מהצעה להסדר כולל''.

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן מסר ״אנו תומכים בהחלת ריבונות באופן מיידי בגוש עציון אך לא נסכים בשום אופן לכך שבתמורה לצעד נכון, צודק מתבקש וחיוני זה. מדינת ישראל תמסור לרשות הפלסטינית חבלי מולדת בלב הארץ ותביא להקמת מדינה פלסטינית על כביש 6. גבולות המדינה צריכים לנוע רק בכיוון אחד״.

נזכיר כי שליח טראמפ, גרינבלט, הגיע לישראל בבהילות השבוע, אבל עסק בעיקר בנושא התיווך סביב סוגיית הר הבית ואף טס לירדן לשם כך. על פי התכנון, הוא לא היה אמור לעסוק השבוע כאן בנושאים המדיניים.

בשיחותיו האחרונות עם הצדדים, שהתקיימו בשבוע שעבר, המשיך השליח המיוחד למפות את הדרישות השונות כדי לאפשר לאמריקנים לגבש מתווה לחידוש המגעים המדיניים.

עם זאת ניכר, לדברי גורמים המעורים במגעים, כי הצד הפלסטיני מעלה דרישות לא מועטות כדי לשוב לשולחן הדיונים - אך לא מוכן לתת בתמורה דבר.

גורמים בממשל אמרו בשבועות האחרונים כי נראה שהאמריקנים מבינים את המתרחש בשני הצדדים - ולכן מבקשים מראש הממשלה להציע הצעה נדיבה, שאם יסרבו לה הפלסטינים - יצביעו טראמפ עליהם כסרבני שלום ויפעיל עליהם לחץ משמעותי. אם אכן עלתה ההצעה שעליה פורסם הערב, ייתכן שנעשתה במסגרת זו - כדי להביא הצעה ישראלית משמעותית לאמריקנים - בעוד הפלסטינים עסוקים עדיין בלגבש רשימת דרישות ולא בצעדים פרקטיים.