ירדן ג'רבי עם המדליה. לא תופיע באולימפיאדת טוקיו 2020?
ירדן ג'רבי עם המדליה. לא תופיע באולימפיאדת טוקיו 2020? צילום: רויטרס

האם הג'ודאים הישראלים ייעדרו מאליפות העולם שתתקיים באזרביג׳אן? בהחלטה שנויה מחלוקת נקבע כי אליפות העולם לשנת 2018 שתתקיים באזרביג׳אן, תיערך בין השאר בערב יום הכיפורים וביום הכיפורים עצמו, ה-18-19/9/2018.

על פי ראשי האיגוד הישראלי מדובר באיום ממשי על הג׳ודאים הישראלים, שהיעדרותם מאליפות העולם שתתקיים שנתיים לפני משחקי האולימפיאדה בטוקיו, תביא לכדי פגיעה בדירוגם העולמי והשתתפותם במשחקי האולימפיאדה יהיו בגדר סימן שאלה.

החלטת האיגוד העולמי לתאריך הבעייתי של התחרות היוקרתית הגיעה בשל מספר אילוצים של איגוד הג'ודו האזרי, ולדברי בכירים באיגוד הג'ודו הישראלי, נראה שהסיכוי להחלפת התאריך קלוש ביותר.

הג'ודאים הישראלים שאמורים להתחרות בתאריכים אלו, הם המדליסטית האולימפית מאולימפיאדת ריו האחרונה, ירדן ג׳רבי שהתחרות במשקל 63 ק״ג אמורה להיות בימים אלה, וכן הג'ודקא שגיא מוקי המתחרה במשקל של 81 ק״ג, טהר בוטבול וגולן פולק המתחרים בקטגוריית 73 ק״ג.

יו״ר איגוד הג׳ודו הישראלי משה פונטי כבר ניהל מספר שיחות בהולות עם יו״ר איגוד הג׳ודו העולמי מריוס ויזר וקבע איתו פגישה דחופה, שתתקיים בימים הקרובים, לאחר שויזר יחזור למשרדי האיגוד העולמי. פונטי יפנה גם לגורמים בממשלה כדי שאלה יפעלו במישור הדיפלומטי להזזת התחרות.

"מדובר באיום ממשי ופגיעה קשה בג׳ודו הישראלי שמהווה את ענף היצוג מספר 1 של ישראל", אמר פונטי עם היוודע התאריך הבעייתי. לדבריו, "זה פוגע קשות בספורטאים שרוצים להיות באולימפיאדה ויאבדו ניקוד, וזה פוגע קשות במיקומם בהגרלה לאולימפיאדה. זו בעיה קשה שמחייבת התערבות דיפלומטית, בסופו של דבר אנחנו מייצגים את המדינה".

עוד אמר פונטי, "אני משוכנע שמי שצריך ירים את הכפפה וייצר את השיחות במישורים הנכונים כדי שהג׳ודו הישראלי, הספורט הישראלי ובסופו של דבר המדינה, לא יפגעו".