יריב לוין
יריב לויןצילום: פלאש 90

השר יריב לוין עמד מאחורי טרפוד כניסת 'המחנה הציוני' לממשלה - כך מגלה יו"ר האופוזיציה ח"כ הרצוג בראיון שהעניק ל'ידיעות אחרונות' בעיתון סוף השבוע.

במהלך הראיון גולל הרצוג את השתלשלות המגעים הקואליציוניים שניהל מול ראש הממשלה נתניהו. בדבריו סיפר כי המפגשים התכופים נהגו להתקיים בבית ראש הממשלה בירושלים.

"זה היה בוקר ולילה. צירפתי למגעים את איתן כבל והוא צירף את יריב לוין. היו עוד שחקנים בתוך התהליך: ניסנקורן ויוסי קוצי'ק היו איתי בפגישות. גם נתניהו הביא אנשים, בחלק מהזמן היה דוד שמרון.

הרצוג מספר עד כמה קרוב היה ראש הממשלה להקפיא את הבניה מחוץ לגושי ההתיישבות. "היו הרבה נושאים על הפרק. הנושאים המדיניים היו מאד מורכבים וכללו גם הקפאת בניה מחוץ לגושים בתמורה לבניה בתוך הגושים. היו הסכמות על תוכניות כלכליות- חברתיות חשובות וביטול חוקים אנטי-דמוקרטיים. קיבלנו שלל הישגים: עשרה תיקים כולל החוץ ובהמשך הביטחון; הכרה בעקרונות יוזמת השלום הערבית; פסגרה איזורית שהיתה אמורה לשנות את פני כל המזרח התיכון והמשך היפרדות מהפלסטינים. בקיצור, תזוזה דרמטית".

הרצוג מתאר כיצד השר יריב לוין ניסה לחבל בהאצת המגעים. "הבעיה המרכזית היתה שבסוף לוין, השר הכי מקורב אליו, התחיל לכתוש אותו (את ביבי ח. ל.) בצורה סיסטמטית ולהגיד לו שהוא לא יכול להסכים להקפאת בניה, שהמתנחלים לא ירשו לו ויפרקו את הליכוד אם הוא ייתן לי סמכויות בנושא הזה. ואז הבנתי שוב שנתניהו המדינאי יודע מה צריך לעשות אבל נתניהו הפוליטיקאי הוא פחדן, מוג לב וכבול עמוק בתוך הבייס שלו".

בראיון מתאר הרצוג כיצד המגעים קרסו באופן סופי. היה זה בסביבות מאי שעבר, בשיאו של המשא ומתן, הטלפון במשרדו של הרצוג צלצל.

"אני ישבתי עם אנשיי והוא ישב עם אנשיו. הוא ביקש מיריב לוין לדבר ולוין הסביר באותות ובמופתים שאי אפשר לקיים את הנספח המדיני שסוכם בינינו למרות שהוא עצמו עבר ותיקן בו כל מילה. הבנתי שהעניין מת. נתניהו גם אמר לי בשיחה האחרונה בינינו: מחר ליברמן אצלי. אז הבנתי שהוא מביא את ליברמן ובזה זה נגמר".