הרצוג במרכז הרב
הרצוג במרכז הרב צילום: ללא קרדיט

השתתפתי עם אחי ובני הערב, ט' באב, בקריאת מגילת "איכה" בישיבת "מרכז הרב" בירושלים, הישיבה הציונית דתית הגבוהה הראשונה בארץ ישראל מיסודו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ״ל.

ערב של תפילה ושיחה בעלת עניין רב עם הרבנים והתלמידים על שנאת החינם שהחריבה את הבית הלאומי שלנו ועלולה לשוב בדורנו.

בשיחה אישית עם ראשי הישיבה לאחר קריאת המגילה עלו חיבורים משפחתיים ושיחות עומק על אתגרי המדינה והחברה הישראלית המגוונת.

הגמרא אומרת שבית ראשון נחרב בגלל עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים ואילו בית שני בגלל שנאת חינם. בתקופה בה נושבות רוחות של שנאת חינם ושיסוי ופילוג, חשוב שנזכור על מה ולמה חרב עמנו ובית מקדשנו.

ההתלהמות, חוסר הרצון להקשיב והתחושה שכל אחד בטוח שהוא יודע הכל, הביאו לעמינו שוב ושוב אסונות נוראיים.

לפני תשע שנים חדר מחבל נתעב לתוככי הישיבה ורצח ביריות שמונה מתלמידי הישיבה. הערב אחד מתלמידי הישיבה שהיה באותו פיגוע ליווה אותנו לאורך מסלול הרצח, בין היתר בספריה בה התחולל עיקר הטבח עד חיסולו של המחבל. גם היום ישראל מתמודדת עם טרור קשה שגובה את חייהם של אזרחים יקרים. אלה הם חיינו. אסור להיכנע ואסור לאבד צלם אנוש. זהו מקור כוחנו וכוחו של צה״ל.

דווקא בתקופה בה מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים משמעותיים, עלינו להתרכז במה שמאחד אותנו כעם. כוחנו תמיד היה באחדותנו. גם תוך כדי ויכוח לגיטימי, כואב וקורע ככל שיהיה, עלינו לפעול לערבות הדדית ולאהבת חינם בתוכנו.

שנאת החינם היא האש הזרה שמאיימת לכרסם בנו מבפנים. לקח ט׳ באב מלמד עד כמה אסור לתת לה לבעור. את המסר הזה עלינו להפנים כשזוכרים ומזכירים את חורבן הבית.

צילום: דוברות
צילום: דוברות