פרופ' נבות: לזרז חקירות ראש הממשלה חזקי ברוך

פרופ' סוזי נבות, מרצה למשפט חוקתי במסלול האקדמי במכללה למנהל מתייחסת בראיון לערוץ 7 לחקירות המתנהלות נגד ראש ממשלה ושרים, ומסבירה את ההבדל נושאים פליליים ואתיים.

עד כמה התקשורת לוקחת על עצמה את התפקיד לקבוע מה ראוי ומה לא ראוי?

"יש מדינות שבהן יש תרבות שלטונית חזקה. למשל, נודע ששר החוץ של צרפת העסיק את הילדים שלו על חשבון המדינה. הוא התפטר מתפקידו ולקח על עצמו סנקציה ציבורית. אצלנו בישראל הנושא לא מטופל ואותם אנשי ציבור שחשודים לא לוקחים אחריות".

"כשהם עושים משהו לא תקין ולא ראוי, הם אומרים: 'אבל זה מותר'. אז הכוח עובר למקום אחר. לכן יש פניות ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית. אם זה יהיה פלילי אולי זה יהיה אסור. זו תופעה לא ראויה ומסוכנת לנו כחברה".

עד כמה חקירה פלילית משפיעה על ראש ממשלה ושרים שנחקרים?

"חקירה משפיעה ואנחנו רואים את זה. לפעמים הכמות עושה גם איכות כי לראש הממשלה יש מדינה לנהל ולא קל לנהל את מדינת ישראל. חקירות זה דבר מטריד ולכן ראוי לטפל בהן במהירות ויסודיות. אם יש עננה שצריך להסיר אותה אז היא תוסר ואם יש משהו פלילי אז שהציבור ידע. חודשים רבים של חקירות ועננים על ראש ממשלה המצב לא ראוי ומאוד בעייתי ולדעתי מכשיל את ראש הממשלה בתפקידו".

לפי דבריך, אני מניח שאת מתנגדת להצעה של חברי כנסת מהליכוד שלא לחקור ראש ממשלה מכהן?

"זו הצעה שלא מתאימה למשפט הישראלי. אז לא נחקרו, אז מה יהיה? אז כל היום נראה עדויות בעיתון ובתקשורת על דבר שלא ניתן לחקור אותו? זאת אומרת שיהיה ניתן להטיל דופי בראש הממשלה והוא לא יוכל לנקות את עצמו כי לא יהיה חקירה ולא יהיה משפט".

"מי שאומר 'המודל הצרפתי' אני מציעה לו לקרוא את החוקה בצרפת שאומנם אומרת שאי אפשר לחקור את נשיא צרפת כשהוא בתפקיד אבל אפשר להדיח אותו אם אינו מתנהג בצורה הולמת. כך הם פתרו את הבעיה. אם יש חשד לפלילים צריך לחקור בצורה מהירה במיוחד כשמדובר בקודקוד הפירמידה", מוסיפה נבות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו