דגל הג'יהאד
דגל הג'יהאד צילום: iStock

בבריטניה מנסים להבין איך קרה שדובר מטעם ארגון מוסלמי תואם דאע"ש שיבח את רעיון הח'ליפות האיסלמית באירוע שנערך באולם בבעלות ארגון המייצג את כלל האוניברסיטאות.

ה"אקספרס" דיווח כי יו"ר ארגון חיזב-אל-תחריר בבריטניה, ג'מל הארווד, נאם באירוע שנתי הקרוי The Great Debate, שנערך במרכז הכנסים ווברן סנטר בחודש מאי.

נושא הדיון השנה היה רעיון הח'ליפות האיסלמית, והשאלה – האם ח'ליפות שכזו מהווה אפשרות בת-קיימא עבור המזרח התיכון. מול הארווד נאם ההיסטוריון של המזרח התיכון מאוניברסיטת SOAS בלונדון, פרופ' יו קנדי.

הדיון התרחש כאמור לפני כשלושה חודשים אך רק עתה הגיע לכותרות. חיזב אל-תחריר היא תנועה סלפית שפעילותה אסורה בחלק ממדינות אירופה ובמרבית המזרח התיכון, בשל תמיכתה ברעיון הח'ליפות ובחוקי השריעה. ממשלת בריטניה הגדירה אותו כאנטישמי, הומופובי ואנטי-מערבי. בין היתר, קרא למוסלמים להחרים את הבחירות בבריטניה, ושיבח את רעיון הג'יהאד.

המרכז בו נערך הדיון נמצא בבעלות של ארגון הסינגור הציבורי (Universities UK UUK), שמייצג את מגזר החינוך הגבוה ברחבי בריטניה. האיגוד הארצי של הסטודנטים בבריטניה אוסר על אנשי הארגון לדבר באירועים מטעמו.

חבר הפרלמנט השמרן אנדרו ברידג'ן הגיב בזעם על הדיווח ושאל "איזה שד נכנס בהם, שגרם להם לחשוב על הזמנת הקבוצה הזו לשטח שבבעלותם, ולהאזין לדעותיהם הקיצוניות לגבי שלטון מוסלמי?"

ארגון UUK טען שלא היה להם מושג שהארווד היה אמור לנאום וכי לא נמסר להם על כך בעת שהאירוע נרשם.