"עריקאת לא ברשימת ההמתנה להשתלה"

משרד הבריאות והמרכז הארצי להשתלות הבהירו כי סאיב עריקאת יוכל לקבל תרומת ריאות בישראל רק בנסיבות נדירות מאוד.

גיא כהן , ט' באב תשע"ז

"עריקאת לא ברשימת ההמתנה להשתלה"-ערוץ 7
עריקאת
פלאש 90

משרד הבריאות והמרכז הארצי להשתלות הבהירו כי בכיר הרש"פ, סאיב עריקאת, יוכל לקבל תרומת ריאות בישראל רק בנסיבות נדירות מאוד.

זאת, לאחר התקוממות אזרחים בתגובה לידיעה לפיה עריקאת טופל בחודשים האחרונים בישראל בשל מחלת ריאות, והוכנס לרשימת הממתינים להשתלה.

בעמוד הפייסבוק של כרטיס אדי נכתב לפנות ערב בשם משרד הבריאות והמרכז הארצי להשתלות:

"ברשימת ההמתנה הארצית להשתלת איברים יכולים להירשם רק חולים תושבי מדינת ישראל. סדר הקדימויות בהשתלה נקבע על פי קריטריונים רפואיים בלבד, ללא חריגים, בהתאם לעיקרון לפיו רק תושב ישראל הזקוק ביותר להשתלה יקבל את התרומה.

"במקרים בהם לא נמצא חולה ישראלי מתאים לקבלת האיבר, ניתן להשתיל את האיבר הנתרם במי שאינו תושב ישראל, וזאת בכפוף להסכמת משפחת התורם, בתיאום עם מרכז ההשתלות. מקרים אלה נדירים ביותר.

"למשרד הבריאות הוגשה בקשה להכליל ברשימת ההמתנה, לפנים משורת הדין, את מר סאיב עריקת. מסיבות חוקיות, משרד הבריאות, לא יכול להיעתר לבקשה חריגה זו והכל מתוך מחויבות עליונה לשמור על טוהר הליכי ההקצאה לתרומת אברים. מר עריקאת יוכל לקבל תרומה רק בנוהל הנוגע למי שאינם תושבי ישראל, כמצויין לעיל".

כאמור, גולשים רבים הגיבו לפירסום בזעם וחלקם הודיעו כי בכוונתם לבטל את כרטיס אדי בשל האפשרות שאבריהם יימסרו למחבלים.

דניאל סימן, מי שעמד בראש לשכת העתונות הממשלתית במשך עשור, הגיב בהומור שחור וקרא לשקול בחיוב את תרומת הריאות לעריקאת.

"במסגרת השיקולים על צירופו של סאיב עריקת לרשימת מקבלי איברים בישראל",כתב בפייסבוק, "חשוב מאוד לזכור את התרומה האדירה של הרש"פ למספר תורמי האיברים הישראלים בפועל מאז הסכם אוסלו".