שני לווייני תצפית, OPTSAT3000 ו"ונוס", שפותחו ונבנו בתעשייה האווירית, שוגרו הבוקר (רביעי) בשיגור כפול ראשון מסוגו עבור לוויינים ישראלים, על גבי המשגר האירופאי Vega של חברת Arianespace מאתר השיגור קורו שבגיאנה הצרפתית.

הלווין OPTSAT3000 הינו לווין תצפית מתקדם המיועד לשימוש משרד הביטחון האיטלקי. "ונוס" הינו לווין לניטור חקלאי וחקר הסביבה שנבנה עבור סוכנות החלל הישראלית וסוכנות החלל הצרפתית CNES.

הלווין הראשון שיופרד מהמשגר הוא OPTSAT3000 – לאחר 42 דקות ו 49 שניות מרגע השיגור בגובה של 450 ק"מ. הלווין השני 'ונוס' יופרד מהמשגר לאחר שעה ו-37 דקות ו-17 שניות מרגע השיגור בגובה של 720 ק"מ. עם הצבת הלוויינים במסלול סביב כדור הארץ (כל לווין במסלול ייעודי) הם יעברו במשך מספר חודשים סדרת בדיקות לאימות תקינותם וביצועיהם.

OPTSAT3000 הינו לוויין תצפית במשקל 368 ק"ג בעל רזולוציה גבוהה ביותר. משך חייו הצפוי של הלווין הינו 7 שנים וממדיו הם 3.35מ' על 1.2מ'. הלוויין הוא חלק מסדרה רחבה של לווייני תצפית אלקטרו-אופטיים המיוצרים בתעשייה האווירית ופעילים בחלל בהצלחה מרובה.ל-OPTSAT3000 כושר תמרון גבוה וגמישות תפעולית רבה, בין היתר הודות למשקלו הנמוך באופן משמעותי ביחס ללוויינים דומים בעולם, משקל שהושג תוך שימוש בטכנולוגית מזעור חדשנית ומתקדמת שפיתחה התעשייה האווירית.

ללוויין רזולוציה גבוהה המאפשרת אבחנה בפרטים קטנים על הקרקע, ומציבה אותו בחזית העולמית של לווייני התצפית. הלוויין נרכש על ידי ממשלת איטליה ב-2012 כחלק מעסקת רכש הדדית בין המדינות, כאשר חברת Telespazio האיטלקית משמשת כקבלן הראשי של הפרויקט.

"ונוס", הלווין הישראלי הראשון למטרות ניטור חקלאי וחקר הסביבה, הינו פרויקט דגל משותף של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הצרפתית CNES. משך חייו הצפוי של הלווין הוא 4.5 שנים, ממדיו הם 1.7מ' על 1.2מ'. הלוויין יעקוב אחר 110 אתרים שונים מהחלל למטרות מחקרי סביבה, תוך ניטור מצב קרקע, צמחייה, ייעור, חקלאות, איכות מקווי מים ועוד.

"ונוס" מצויד במצלמה מיוחדת שיכולה לקלוט פרטים על פני כדור הארץ ב-12 אורכי גל, בהם גם כאלה שאינם נראים לעין. ללוויין אף משימה טכנולוגית במסגרתה תבחן בחלל מערכת הנעה חשמלית שפותחה על ידי רפא"ל, שתאפשר ללוויין לטוס במסלול מדויק בגובה נמוך. הלווין נבנה בשנים האחרונות במפעל חלל בתעשייה האווירית, בשיתוף אלביט, שפיתחה את הטלסקופ ורפאל שפיתחה את מערכת ההנעה. הלוויין ישקול 265 ק"ג בעת השיגור וייכנס למסלול מסונכרן שמש בגובה של 720 ק"מ.