"יש פיגועים שרק הצבא יודע עליהם, יש שהמשטרה יודעת ויש שאף אחד לא יודע עליהם, כי אם האבן לא פגעה, אנשים גם לא מדווחים" – כך אומר בועז גולן כתב ערוץ 20 ואתר 0404, במסגרת הכנס השנתי של תנועת 'דרך חיים'.

"פניתי לפני כשנתיים למד"א ביקשתי נתונים על נפגעים בפיגועי אבנים, לא קיבלתי עד היום. פניתי לדובר אגד, לדעת כמה אוטובוסים נפגעו- לא קבלתי תשובות, פניתי לצה"ל - לא קיבלתי תשובות. גם מהשב"כ לא קיבלתי תשובות".

גולן העלה טענות קשות כלפי השב"כ. "הנתונים שהשב"כ מוציא מידי שנה הם שקריים לחלוטין. אם הם רוצים שיתבעו אותי אני עומד מאחורי המילה שלי. השב"כ משקר את מדינת ישראל ואת התקשורת, בכמות הפיגועים". גם כלפי התנהלות חברת התחבורה 'אגד' העלה גולן טענות קשות. "אגד ענו לי פשוט בתגובה רשמית: "התבקשנו שלא להוציא נתונים, תפנו לגורמים המוסמכים". הם הפנו אותנו למשטרה, שהפנו אותנו לצבא, לא נתקלתי בקשר שתיקה כזה מעולם וברור שמסתירים מהציבור".

הפאנל בו נטל חלק בועז גולן עסק בשאלה האם נעשה די למיגור הטרור היומיומי כנגד אזרחים יהודים ביהודה ושומרון בפרט וברחבי הארץ בכלל. "פיגועים יש כבר הרבה שנים והתקשורת מעלימה. אבנים נזרקות כבר ארבעים שנה ולא רק ביהודה ושומרון. גם מה שהיא מדווחת, זה רק בגלל שאנחנו מדווחים באתר שלנו וגם באתר הקול היהודי. היו היום זריקות אבנים על הרכבת הקלה בשועפט. שמעתם על זה מילה?" – הוא פנה אל הקהל בשאלה רטורית. "גם בכביש עוקף חוסאן, גם עליהם לא שמעתם מילה. גם 'כאן' באותו סיפור" – הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי תאגיד השידור הציבורי החדש. "הלוואי והיה לנו את הכסף שאנחנו משלמים ל'כאן', כדי להילחם בפיגועי האבנים. 70 מיליון ₪ בשנה מכספי המיסים כדי להחזיק כלי תקשורת. אצל טראמפ זה לא היה עובד".

עו"ד חיים בלייכר מהמחלקה האזרחית בארגון חוננו דיבר על הפתרונות למצב, "יש בתחום הזה הלחימה המשפטית, זה תחום שחוננו נכנסו בו חזק בחודשים האחרונים, אנחנו עוקבים אחרי המשפטים, אחרי עבודת המשטרה והטיפול בתלונות, אנחנו בתחילת הדרך אבל כמה פעמים יצא לי להגיע לתחנות משטרה, השוטרים שואלים אותי מה אתם עושים פה, אני מסביר שאנחנו מלווים נפגעי עבירה, ונפגעי פיגועים, בודקים שהתיקים מטופלים ועוקבים, השוטרים אמרו לי סוף סוף הגעתם, סוף סוף יש יהודים שעושים את העבודה הזו, איפה הייתם עד היום. זה מה שהשמאל עושה כבר שנים לתיקים מהצד השני", סיפר.

"אם אנחנו נעקוב אחרי התיקים, אם הציבור יהיה אכפתי ולוחץ, אם נדרוש את הזכויות שלנו, ונפסיק להתבייש בלדרוש זכויות, אם נגיע למשפטים של המחבלים ונדרוש החמרה בעונשים, נתנגד לעסקאות טיעון, המערכות ילחצו, והדבר יביא את הרשויות לטפל בעניין יותר והמצב ישתנה", סיכם עו"ד בלייכר.

את האחריות למצב הביטחוני זוקף בועז גולן לטובת רמת הדיווחים ובהתאמה לכוחות הביטחון שפועלים בשטח. "חודש יוני האחרון, היה הנמוך ביותר בעשור האחרון מבחינת פיגועים וזה בגלל הפרסומים של הקול היהודי וחדשות 0404. אנחנו נלחמים בזה בשיניים ברמה של 'כל המציל נפש אחת מישראל'. חוץ מזה, לא מעניין אותנו שום דבר. העיקר שיעשו את העבודה."

גולן הוסיף שבזמנו פנו אליו מהמועצה אזורית שומרון שיפסיק לפרסם על פיגועי אבנים בטענה שזה פוגע להם בתיירות. "עניתי להם שבדיוק להפך. מאז התחלנו לפרסם, הצבא נכנס חזק לעניינים. הוא שם מצלמות על כביש 443, טיפל ברכבת הקלה. מאז יש רק הגירה חיובית לשומרון. לא צריך לפחד, אלא לשים את הדברים על השולחן וללחוץ על מקבלי ההחלטות ולומר להם שאנחנו לא עם של פראיירים".

הכנס השנתי של תנועת "דרך חיים" התקיים באולם יד הרב ניסים בירושלים, בהשתתפות כמאתיים איש מחברי ומתפקדי התנועה. במהלך הכנס נסקרו הפעילויות השונות בתא המשפטי, בתא הרווחה החדש, באגף ההסברה ועוד. חברי המועצה החדשה של התנועה הפגישו את המשתתפים עם הנעשה במועצה בפעילותה.

נשיא התנועה, הרב יצחק גינזבורג התייחס לדיון הציבורי על 'הדתה', שמטבע הדברים מלווה הרבה מתח ועוינות. "הדבר הראשון שיש לומר הוא שעלינו להרבות אהבה, שלום ואחוה, כמו שציוו חכמינו במשנה "הוי מתלמידיו של אהרן, אוהב שלום ורודף שלום", במיוחד בימים אלו של חודש אב (שבתחילתו מציינים את מות אהרן הכהן). אולם כדי להגיע לאהבה ושלום אמת, אין להסתיר את האמת עצמה. עמדה מסתתרת ומתנצלת של הציבור הדתי אינה הפתרון", אמר הרב גינזבורג.

בהמשך דבריו הציג הרב גינזבורג גם את הגישה החילונית כדת, הדוגלת בהתרת גבולות חופש ושוויון, והסביר כי דווקא בתורה טמונה הדרך ליישב את הגישות השונות ולהביא לחיבור אמיתי. יש דרך לגשר על פני התהום, והיא נמצאת בתורה עצמה. אנו מכירים את הפנים הגלויות של התורה, אבל לא מספיק מכירים את הממד הנסתר שלה.

בתנועת דרך חיים חברים מעל 5000 מתפקדים וחברים, התנועה בנשיאות הרב יצחק גינזבורג פועלת להוביל את עם ישראל להנהגת חייו הציבוריים על פי התורה מתוך אמונה בה', בשלמות התורה, שלמות העם ושלמות הארץ.