אילוסטרציה
אילוסטרציה Thinkstock

במאמר שפורסם בכתב העת הרפואי המפורסם "Lancet Global Health" טענו חוקרים מאוניברסיטת "אנגליה רסקין" בקיימברידג', בריטניה, כי מספר העיוורים בעולם יעלה מ-36 מיליון כיום עד 115 מיליון בשנת 2050, במידה ושיטות הטיפול לא ישתפרו בצורה משמעותית על ידי מימון גדול יותר של ממשלות.

לטענת החוקרים הסיבה המרכזית היא הזדקנות האוכלוסייה הגלובלית והגידול התמידי בתוחלת החיים במדינות רבות בעולם, יחד עם העובדה כי קשישים רבים שראייתם התדרדרה עם השנים בסופו של דבר התעוורו.

עורכי המחקר אספו נתונים מ-188 מדינות לפיהם כיום חיים ברחבי העולם 200 מיליון בני אדם הסובלים מליקויי ראייה בינוניים עד קשים, עם סבירות גבוהה להתעוורות בגיל מבוגר.

פרופסור רופרט בורן, מנהל המחקר, טוען כי המספר הזה עלול לעלות עד 550 מיליון בשנת 2050. "אפילו ליקוי ראייה קל בלבד יכול להיות בעל השפעה עצומה על חייו של בן אדם. זה יכול להתבטא בצמצום פעילותם העצמאית של הסובלים מליקוי ראייה קל, כמו לדוגמא איסור על נהיגה. זה גם משפיע בצורה משמעותית על אפשרויות החינוך וההשכלה והאפשרויות הכלכליות", אמר בורן.

המחקר מעלה כי מרבית הסובלים מליקויי ראייה או עיוורון מתגוררים בדרום אסיה וביבשת אפריקה, שם נרשמו אחוזים גבוהים במיוחד. לטענת בורן, בעיקר עקב העובדה כי מדובר באזור עני ובעל שיטות טיפול לא מתקדמות.

ההמלצות של החוקרים על מנת לצמצם את הגידול הדרמטי במספר העיוורים בעולם עד שנת 2050 כוללות השקעה ממשלתית גבוהה יותר בשיטות טיפול מתקדמות כמו ניתוחי קטרקט, וכן לאפשר ליותר בני אדם גישה למשקפיים ברות השגה ותיקוני ראייה שונים.

"זה יחזיר את ההשקעה. מדובר בטיפולים זולים המיושמים כיום באזורים מתפתחים בעולם, דורשים תשתיות קטנות, ויחזירו את ההשקעה מאחר ולאחר תיקון הראייה אנשים יוכלו לחזור לשוק העבודה", אמר בורן.