12 שנים לעקירה
''רוצים לחזור הביתה''

שרים וחברי כנסת השתתפו בעצרת בשאנור והביעו תמיכה בחוק לביטול ההתנתקות. ראש מועצת שומרון: "עוול מוסרי שהגיע הזמן לתקן".

אלירן אהרון , י"א באב תשע"ז

כ-2000 בני אדם השתתפו הערב (חמישי) בעצרת על חורבות היישוב שאנור בצפון השומרון, בקריאה לחדש את ההתיישבות היהודית שנעקרה משם בתוכנית ההתנתקות לפני 12 שנים.

בעצרת השתתפו שרים וחברי כנסת מהליכוד ומהבית היהודי, שהביעו תמיכה בהצעת החוק לביטול ההתנתקות שהוגש ע"י יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי.

שרה הר מלך, בתם בת ה-14 של שולי הר מלך הי''ד שנרצח בפיגוע ירי, פנתה מעל הבמה אל ראש הממשלה נתניהו. "נולדתי ביום בו נרצח אבי בדרכו לביתנו שבחומש. עברנו את הפיגוע הנורא הזה וחזרנו לביתנו בלי אבא. עמדנו בגבורה בפני הטרור יחד עם אימא שנפצעה קשה.

''אלא שאז, במקום שיחזקו את העמידה שלנו מול אותם מחבלים שבאו לשבור אותנו, בחרה ממשלת ישראל לגרש אותנו מביתנו לקול מצהלות ערביי הכפרים שחיכו לרגע בו תיפול רוחנו", אמרה הר מלך.

''אני ניצבת כאן בשאנור, יחד עם השכנים והחברים שלנו שגורשו יחד איתנו. אנחנו לא לבד פה. יחד איתנו כאן היום תומכים רבים ויותר משליש מחברי הממשלה וכולנו כאן קוראים לך - 'רוצים לחזור הביתה'. מה עומד בפניך אדוני ראש הממשלה? אני יודעת שמונחת בפניך הצעת חוק לביטול חוק ההתנתקות, החוק הזה נותן לנו תקווה''.

עצרת בשאנור: 12 שנים לעקירה
צילום: אלירן אהרון

שרה הר מלך הדגישה כי מדובר בהזדמנות היסטורית וקראה לנתניהו ''הממשלה שלך איתך. העם כולו איתך. הכבישים כאן, הרחובות בהם שיחקנו, הכל מחכה לך אבא שלי ציווה לנו במותו את המשך בניינה של חומש, שהייתה עבורו הרבה יותר מבית, וגם של כל צפון השומרון. בבקשה, תעזור לנו לחזור הביתה".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (הליכוד) אמרה בעצרת כי "ממשלת ישראל חייבת לתקן את העוול הנורא שנעשה כאן לפני 12 שנה. יש רק דרך אחת לתקן את העוול הזה - לבנות ולהקים ישובים בצפון השומרון, לחזור למקורות שלנו.

''אנחנו צריכים לתקן את העוולות שנעשו ע"י ממשלות לאומיות כי אין ממשלה לאומית אם היא לא מיישבת את ארץ ישראל. אנחנו ניישב את המקום הזה ותזמינו אותנו להנחת אבן הפינה של הקמת הישוב שאנור", הוסיפה חוטובלי.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון שגורש משאנור בעצמו, אמר "הגענו לכאן היום, 12 שנים לאחר שגורשנו מבתינו כדי לזעוק את זעקתנו, כדי לקרוא לממשלה הזו שהיא הממשלה הלאומית ביותר שהייתה אי פעם במדינת ישראל: אל תעמדו מנגד.

''אני קורא לראש הממשלה - אל תוותר על ההזדמנות ההיסטורית הזו לתקן את העוול, להעביר את החוק לביטול חוק ההתנתקות ולהשיב לנו את זכויותינו", הוסיף דגן.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם-רפאלי הבטיחה לקדם את החוק לביטול ההתנתקות מיד לאחר פגרת הקיץ של הכנסת.

''12 שנים לאחר הגירוש הגיעה העת לשוב הביתה. ההתנתקות היתה טעות. לא היתה הצדקה להחריב את יישובי צפון השומרון ואין שום הצדקה שלא להקימם מחדש. המעמד החוקי של אדמות אלו נשאר כפי שהוא - בבעלות ישראלית ובאחריותו של צה"ל, כי מדינת ישראל רואה חשיבות בשמירה על הנוכחות הישראלית במקום", אמרה מועלם.טוען....