נמשך המאבק בפקודת השירות המשותף

פעילי ״אחים לנשק״ פשטו על עשרות צמתים ברחבי הארץ והחזיקו שלטים בגנות פקודת השירות המשותף המחלישה את צה"ל, לטענתם.

רעות הדר , י"ב באב תשע"ז

נמשך המאבק בפקודת השירות המשותף-ערוץ 7
פעילים בתל אביב
צילום: דוברות אחים לנשק

פעילי ארגון ״אחים לנשק״ פשטו ביומיים האחרונים על עשרות צמתים ברחבי הארץ והחזיקו שלטים בגנות פקודת השירות המשותף המחלישה לטענתם את צה״ל.

הפעילים שם חילקו חומרי הסברה על הסכנות שבהיחלשות צה''ל יחד עם נתונים רשמיים המאשרים כי הרף המבצעי ירד במטרה להתאימו לגיוס נשים לוחמות.

ארגון "אחים לנשק" הוקם לפני למעלה מחצי שנה על ידי מספר קצינים במילואים במטרה להיאבק במה שהם מזהים כ''מגמה לפגוע בצה"ל מבפנים דרך שילוב חיילות במערך הלחימה של צה''ל והקמת גדודים מעורבים''.

רזיאל, אחד מהפעילים אשר עמד באזור הבורסה ברמת גן, אמר ״הפעילות השבוע הייתה הרבה מעבר לציפיות. הקהל פה מורכב מאנשים משכילים ועובדי הייטק ואנו עדים ליותר ויותר רצון להקשיב, דברי חיזוק ואף הצעות ייעול. האנשים שאנו פוגשים מעידים שהם מרגישים את הפעילות בשטח. כיף לראות שאנחנו חלק ממערכה גדולה שמשפיעה. לא חשנו את האווירה הזאת לפני כן. יש שינוי עצום לטובה״.

השבוע פורסם סקר שנערך על-ידי חברת גיאוקרטוגרפיה, אשר חושף עמדות נוספות של הציבור הישראלי ביחס לגיוס בנות ליחידות לוחמות.

הסקר נערך לאור נתונים ומחקרים בדבר שירות נשים בתפקידי לחימה שהתפרסמו לאחרונה. הנתונים המתבססים על חומרים שהציג צה"ל הראו שרף האימונים והמוכנות המבצעית בגדודים המעורבים נמוך משמעותית, ישנן פגיעות פיזיות רבות בקרב נשים בתפקידי לחימה, וצה''ל מוביל אג'נדה של שוויון על חשבון ערכי הניצחון במלחמה.

ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז אמר לפני כמה ימים כי "האג'נדה היחידה שלנו היא לנצח במלחמה", אך נראה בסקר שרוב מוחלט של הציבור הישראלי סבור ששילוב נשים ביחידות לוחמות מתבצע גם בשל העצמת ערך השוויון ולא רק בגלל השיקול המקצועי של ניצחון במלחמה.

על השאלה האם שילוב נשים בצבא מתבצע מסיבות מקצועיות או לצורך העצמת ערך השוויון, ענו 81% כי גיוס הבנות נעשה גם לצורך העצמת ערך השיוויון, כאשר כ-31% מתוכם סבורים כי הדבר נעשה רק לצורך העצמת ערך השיוויון.

יותר מ-79% סבורים כי על צה"ל ליידע את המתגייסות לתפקידי לחימה על הסיכונים העומדים בפניהן ולהציג נתונים הקשורים בכך, כגון אחוז פציעות בקרב נשים, חשש לאיבוד היכולת להרות וכו'.

80% מהמשיבים בסקר ענו כי אימהות אינן צריכות לשרת במילואים כמו אבות. נתון המחזק את טענות חלק מבכירי מערכת הביטחון כי עלות ההשקעה הכלכלית של צה"ל בהכשרת חיילת לא שווה את התועלת בשל שירות החובה המקוצר והבעייתיות של שרות מילואים לאימהות.

בארגון ''אחים לנשק'' המאגד קצינים ולוחמים במילואים אומרים לאור נתוני הסקר כי יש לקיים דיון מקצועי ונקי מאג'נדות בדבר הנחיצות והתועלת של שירות בנות ביחידות לוחמות.

בנוסף, לאור הפרסומים כי צה"ל השקיע עד כה סכום של 58 מיליון שקל בהקמת בסיס מיוחד לגדודים המעורבים, קוראים בארגון ''אחים לנשק'' לשקול את הכדאיות הכלכלית של הכשרת בנות בתפקידי לחימה נוכח תקופת השירות הקצרה שלהן והבעייתיות של שירותן במילואים.

הסקר נערך בקרב מדגם טלפוני מייצג של 500 גברים ונשים מעל גיל 18 באוכלוסייה בישובים היהודיים במדינת ישראל . הסקר בוצע במהלך השבוע הרביעי של חודש יוני 2017. טווח השגיאה הסטטיסטית המרבית בנסיבות דגימה זו הוא 4.4% +, ברמת מובהקות סטטיסטית של 95%).