משה גפני
משה גפניצילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ראשון) הטבות מס ל- 54 עמותות חברתיות שעוסקות בפעילויות ציבוריות.

מדובר בהקלה במס על תרומות הניתנות לגופים שעונים על הגדרות סעיף 46 לפקודת מס הכנסה וסעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין, המקנים את האפשרות לתת את ההטבה.

מבין העמותות, כאלו הפועלות בתחומי חינוך, רווחה וסעד, תרבות, דת, מדע ומחקר, ספורט ופעילויות לעידוד תעסוקה והכשרה מקצועית של אוכלוסיות חלשות, סיוע למוסדות ציבוריים בקידום יכולותיהם הכלכליות, הארגוניות או הניהוליות ועוד.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר, "ועדת הכספים רואה חשיבות רבה בסיוע לעמותות המגזר השלישי שממלאות את מקומה של המדינה בסיוע לציבור בתחומים חברתיים רבים ולעיתים, הן הגופים היחידים שנותנים מענה לאזרחים בעניינים ציבוריים שונים". הוועדה אישרה את ההטבות לעמותות פה-אחד.

מנהל תחום בכיר מוסדות ציבור ומלכ"רים ברשות המיסים, ארז אורעד, הציג את רשימת העמותות והסביר ש"הרשימה הובאה לוועדת הכספים לאחר שהעמותות נבדקו ונמצא להן מנהל תקין והן עומדות בכל הקריטריונים הנדרשים עפ"י חוק וכי פעילותן איננה נוגדת את החוק ועל-כן הן רשאיות לקבל את הטבות המס".

רשימת העמותות שאושרה להן ההטבה כוללת עמותות מכל אזורי הארץ וכוללת בין השאר את היישובים: תל-אביב, ירושלים, בני-ברק, מושב עולש, עוספייה, כפר-סבא, נתניה, רחובות, בת-ים, ראשון לציון, כפר חב"ד, אלעד, פתח-תקוה, שוהם, צור הדסה, בית שמש, גבעתיים, מעלה לבונה, הוד השרון, אשדוד, מזכרת בתיה, דיר אל חנא, רכסים, קריית גת, חשמונאים, מודיעין עילית, מעלה מכמש.

הוועדה עיכבה את הבקשות לקבלת הטבות המס לשתי עמותות שעלו חשדות לפלילים לגבי העומדים בראשן, לאור בקשת חבר ועדת הכספים, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שביקש לקיים בדיקה בעניין.

לוי אמר, כי אינו רוצה להטיל דופי במישהו אך מבקש לקיים בדיקה לגבי אותן עמותות. אי לכך, העמותות הספציפיות הוצאה מרשימת העמותות ובמידה שיימצא שאין ממש בטענות, היא תובא לאישור במסגרת רשימת העמותות הבאה לאישור הוועדה. מדובר בעמותת 'חן לחיים – תמיכה וסיוע לילדים חולים' מבת ים ועמותת 'עולים בגיל' מבית שמש.

ח"כ גפני שיבח את ארז אורעד על הטיפול המהיר בפניות של עמותות המגזר השלישי לקבלת ההטבה ואמר: "אני משבח אותך על מהירות ויעילות הטיפול בבקשות של העמותות. זה לא מובן מאליו. העמותות מבצעות פעילויות חשובות לטובת הציבור, לטובת האזרח, דברים שהמדינה משכה את ידיה מהעיסוק בהם, או שהם הופרטו. מדובר בגופים שמסייעים לאזרחים מן השורה, במיוחד אלו מהשכבות החלשות שאין מישהו אחר שיסייע להם".