מתכננים לחזור לגוש קטיף: "יקח זמן"

כארבעים משפחות, רובן מעקורי כפר דרום אך לא רק, מתארגנות ליום בו יחזרו לישוב שחרב. עד כמה מציאותי החלום?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד באב תשע"ז

הישיבה עם ראש המועצה הראשון
הישיבה עם ראש המועצה הראשון
צילום: הדר מינץ

לפני ימים אחדים התקיימה פגישה בין גרעין החזרה הביתה של כפר דרום לבין ראובן רוזנבלט, ראש המועצה הראשון של חבל עזה, כאשר על הפרק האפשרות התאורטית והמעשית לשיבת המשפחות לישוב שחרב.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת הדר מינץ, חברת הגרעין, על המפגש, על הרעיונות שעלו ועל ההיתכנות המעשית לשוב לכפר דרום שבלב רצועת עזה.

"רצינו להזכיר לעצמנו את גוש קטיף ואת החזרה. נפגשנו, משפחות מהגרעין, עם ראובן רוזנבלט שחיזק אותנו בהמשך החלום לחזור לגוש קטיף. הוא הזכיר שתמיד היו יהודים בחבל עזה גם אם בהפסקות ויום יבוא ועוד נחזור. ההפסקה הזו היא זמנית בעזרת ה'".

באשר לצעדים שאותם לטעמה יש לבצע על מנת להפוך את חלומו של הגרעין לממשי, אומרת מינץ: "הנקודה העיקרית היא פחות מעשית, הנקודה היא להגיד אנחנו חוזרים, לדבר עם אנשים כדי שהחלום יתגשם בחלון הזדמנויות שיבוא, כשחברי כנסת יכירו את החלום והוא לא ייראה להם הזוי כי יש משפחות שחולמות לחזור וזה יהיה קרוב יותר".

"החלק המעשי נוגע להתגבשות כקבוצה שמוכנה בבוא היום לעזוב הכול ולעבור. אין לנו עדיין תכניות לגבי היום הזה ואנחנו מבינים שזה לא הולך להיות בתקופה הקרובה. זה ייקח זמן, אבל אנחנו עסוקים בלהשאיר את גוש קטיף לתודעה", היא אומרת.

כשהיא נשאלת אם הימין מעט שכח את גוש קטיף והתעמעמה בו השאיפה לחזור היא משיבה בחיוב: "כן, אנחנו מרגישים שאנשים מדברים על ההתמודדות עם הערבים, ועל כך שקודם נדבר על צפון השומרון. נראה שהציפייה לחזור נחלשה אצל האנשים שקשה להם להאמין בדבר כזה כמעשי".

ואולי יש משהו בראייה הזו שלהם את המציאות, כאשר עזה הפכה לכמעט מדינה עם מערכת הנהגה, מערך כלכלי וצבא, מציאות שלא הייתה בעבר? "נכון שהמצב לא כזה פשוט, ולא יום אחד יפתחו את השערים וניכנס. זה באמת משהו ארוך טווח, אבל ברור לנו שיש מציאות ברצועת עזה ומדינת ישראל לא תוכל להכיל את המציאות הזו לאורך שנים, גם הערבים בעזה לא מרוצים מהשלטון שם. זה משהו שיקרה והשאלה היא רק מתי. אנחנו מודעים לכך שזה תהליך ארוך".

בגרעין שמינץ ממקימיו נמצאות כעת כארבעים משפחות, רובן מכפר דרום, חלקן משפחות שהתגוררו במקום כמשפחות וחלקן צעירים שאת ביתם הקימו אחרי הגירוש, וישנם כאלה שהצטרפו לגרעין ללא קשר קודם לכפר דרום.

ובאשר לזירה הפוליטית מציינת מינץ כי ישנם פוליטיקאים שמגבים את המהלך והראשון שבהם הוא חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שהיה היחיד ממשתתפי העצרת ביום חמישי האחרון שאנור שמצא לנכון להזכיר גם את החזרה לגוש קטיף כיעד.

באשר לבדידותו המזהרת של סמוטריץ' במעמד זה היא אומרת: "התאכזבנו מאוד שרק הוא מדבר על זה, וזה לימד אותנו שיש עוד הרבה עבודה ושהעבודה שלנו חשובה, עם כל זה שאנחנו מבינים שצפון השומרון נראה מעשי יותר. זה יהיה צעד ראשון בדרך לגוש קטיף".

ובאשר לתגובות הרחוב: "יש שאומרים שזה הזוי ויש שנדבקים בחלום ואנחנו לא נבהלים. כרגע ברור שלא נשכב על הגדר והדבר מצריך הסכמה ורצון של העם והחלטת ממשלה. זה בסדר שאנשים חושבים כעת שזה הזוי, אבל הרבה דברים בעולם לא היו קורים ללא האנשים ההוזים שחולמים וחולמים".