יזכה. קובי אוז
יזכה. קובי אוז צילום: רונן אקרמן

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע, כי הזוכים בפרס לתרבות יהודית בתחם הספרות לשנת 2017 הם היוצרים מירה קידר ויונדב קפלן.

הסופרת והמשוררת מירה קידר ילידת 1956 זכתה בפרס אקו"ם על קובץ שיריה הראשון, "מורביות של תאנה", וספר הפרוזה, "אחד מאלף" אשר זכה אף הוא בפרס אקו"ם. המשורר יונדב קפלון יליד שנת 1963 החל לכתוב שירה מגיל צעיר, והושפע מיצירתה של זלדה. מחזור שיריו הראשון 'עיר ימים ספורים' נכתב בעקבות שהותו בעיר ימית בשבועות שלפני פינוי. על יצירותיו זכה קפלון בפרס ראש הממשלה לשנת תשנ"ו ולשנת תשע"ד.

בנימוקים למתן הפרס ליוצרת מירה קדר, ציינו חברי וועדת הפרס, "יצירתה של מירה קדר שוזרת את הפרטי והכללי במארג ייחודי. גיבורי ספריה הם אנשים מן השורה, על מעלותיהם וחסרונותיהם, אך עלילות ספריה אינן נשארות ברובד הפרטי אלא מחוברות תמיד לרבדים עמוקים וזהותיים יותר. קדר טוותה ביד אומן דמויות מורכבות ומרתקות, רגישות ועדינות, ומפליאה בתיאור דיאלוגים גלויים ונסתרים. שפתה עשירה ומיוחדת, רבת גוונים ודקויות. סיפוריה שמכילים אהבות, אכזבות, כאב וקנאה עומדים כסיפורים מלאים בפני עצמם, אך קדר אינה מסתפקת בכך. היא שולחת שורשים אל מקורות היהדות, אל התלמוד ואת כתבי הרב קוק. הסיפורים האישיים הופכים למשלים על אידאות גדולות. מתחת למערכות היחסים בין גיבוריה, מנהלת קדר מערכות יחסים בין הפרט לאומה, ובין הומניזם לאוניברסליות".

"כמשוררת וסופרת ותיקה המיטיבה לרקום בעדינות הווה ועבר, חול וקודש, פרט וכלל, מהווה קדר מודל והשראה לכותבים צעירים רבים המבקשים ליצור ספרות עברית עכשווית עם שורשים יהודים עמוקים", הוסיפו.

בנימוקים למתן הפרס ליוצר יונדב קפלון, ציינו חברי הוועדה: "יצירתו של יונדב קפלון מלווה את מרחב היצירה העברי כבר עשרות בשנים. שיריו הראשונים היו פה לעולם אמוני צעיר שהחל לגשש דרכו בתרבות. קפלון סימן את הדור החדש לאחר דור הנפילים של המשוררים יוסף צבי רימון וזלדה. פועלו השירי ועיסוקו המתמיד בעידוד כתיבה יוצרת הניח אבן פינה ברנסנס התרבותי אמוני אותו אנו חווים כיום. שיריו משוקעים בעיקר בטקסט החז"לי והחסידי, אך מוטיבים מודרניים וקיומיים מעניקים למילותיו כמו פרשנות חדשה. שירתו של קפלון איננה מפסיקה מלהתפרסם, אך במקביל מפעלו המהפכני פנה אף למלאכת מחשבת של כינוס אוספי תפילה והגות מעוררי לב ומחשבה. ארבעת הכרכים שערך- מחזורי התפילה לראש השנה ויום הכיפורים, ספר השבת וספר האהבה- כולם חלקים מפסיפס מרהיב ההולך ומתעצב מול עיננו. קפלון מעצב בליקוטיו ועריכתו בית מדרש יהודי עברי המבקש שיח בין הדתי לרגליוזי. הקוראים הרבים, מכל המגזרים בחברה הישראלית, מוכיחים עד כמה מפעל זה הכרחי וחשוב".

"תרבות דיבור" עם קובי אוז

בנוסף, הודיע שר החינוך בנט של זכייתם של שני יוצרים נוספים בפרס בתחום המוסיקה - קובי אוז ואודליה ברלין. קובי אוז יליד 1969 הוא זמר, פזמונאי, מלחין, מוזיקאי, סופר, שדרן רדיו ומפיק מוזיקלי . לעיקר פרסומו זכה מעת חברותו בלהקת "טיפקס", בה שימש הסולן וכותב השירים העיקרי. אודליה ברלין נולדה ילידת 1981. ברלין היא זמרת-יוצרת המשלבת בין מוזיקה יהודית-דתית לטקסטים וללחנים שלה. ברלין מבצעת בעיקר שירים ופיוטים מתפילות הימים הנוראים.

בנימוקים למתן הפרס ליוצר, קובי אוז, ציינו חברי הוועדה :"קובי אוז יוצר מוביל של מוזיקה ייחודית ישראלית המקשרת בין ישן לחדש, בין מזרח למערב. יצירתו עטופה בסגנונות מוזיקאליים שונים ועוברת דרך תבניות חברתיות שמשתקפות בכישוריו. היא מעניקה קומה נוספת של רלוונטיות לתרבות היהודית ישראלית המתחדשת".

מוסא ואודהליה ברלין רפאל לוי

בנימוקים למתן הפרס ליוצרת, אודליה ברלין, ציינו חברי הוועדה, ציינו חברי וועדת הפרס: "כמי שנולדה אל תוך עולם המוזיקה היהודית, השכילה אודליה ברלין בבגרותה ליצור מוזיקה יהודית חדשה ונשית. לצד יצירתה, בנתה ויזמה אירועים של מופעי נשים המתקיימים בימים נוראים, אליו מגיעות אלפי נשים. אודליה לוקחת את המוזיקה היהודית החסידית העתיקה אל ביטוי נשי עכשווי, ובכך מגלה בה נדבכים חדשים ועומקים נוספים. אלה מהווים בשורה גדולה למוזיקה החסידית ומהווים גוון חדש וחשוב בתרבות היהודית העכשווית. אירועי הנשים בהובלתה הם אבן דרך בפריצת המזיקה היהודית החסידית אל הכלל הישראלי".

שר החינוך, נפתלי בנט, מסר "אני מברך את יונדב קפלן ומירה קידר על זכיינים בפרס לתרבות יהודית בתחום הספרות. שניהם, בסגנונם הייחודי והמשובח תרמו כל אחד בדרכו לאוסף הספרות הישראלית. יצירותיהם מצטרפות לרצף נכסי הרוח של העם היהודי. מירה מנהלת ביצירותיה מערכות יחסים בין הפרט לאומה, ויונדב סימן את הדור החדש לאחר דור המשוררים הגדולים - יוסף צבי רימון וזלדה. מכאן, החשיבות שבהענקת הפרס לאנשים מוכשרים אלה".

"אני מברך גם את קובי אוז ואודליה ברלין על זכייתם בפרס. קובי אוז שם במרכז הבמה את החיבור הישראלי הכל כך מיוחד שבין מזרח למערב, ואודליה ברלין שהפכה את המוזיקה היהודית החסידית העתיקה, לחלק בלתי נפרד מהתרבות היהודית של ימינו. אני גאה בהם כל כך. יותר מכל הם ראויים לפרס", הוסיף בנט.

פרס תרבות יהודית מהווה אות הוקרה ליוצרים, אשר תרמו תרומה משמעותית לתרבות היהודית בתחומי התאטרון, הקולנוע, הספרות, המחול והמוזיקה. הפרס נועד להוקיר ולעודד את היצירה והתרבות היהודית על שלל גווניה.

השנה, הפרס ניתן בשש קטגוריות: ספרות ושירה, קולנוע, מוסיקה, מחול, תאטרון ומפעל חיים.