אליעזר שפר: מדוע אין מקומות לנכים בבתי הכנסת ? חזקי ברוך

יו"ר איחוד בתי הכנסת והקהילות בישראל, אליעזר שפר, קורא בראיון בערוץ 7 לכלל מנהלי וגבאי בתי הכנסת להקצות מקומות ישיבה מיוחדים עבור ציבור הנכים, ולדאוג לניסה נגישה לבית הכנסת.

"יש לעורר את הנושא של נגישות לרגישות. יש אלפי אנשים עם מוגבלויות לא רק שהם לא יכולים להגיע לבית הכנסת אלא שהם באים לבית הכנסת אין מקום איפה לשבת, אין מקומות מסומנים לנכים. יש עשרת אלפים בתי כנסת בישראל ורק במספר בודד של בתי כנסת יש מקומות שמורים לנכים. שלא נדבר על הנגישות לבית הכנסת.

״מה עושים עם בתי כנסת שנבנו לפני שנים ויש מדרגות? ומה עם נשים נכות? שרוב עזרות הנשים בבתי הכנסת הן בקומה עליונה ורק ביחידים יש מעליות שבת. יוצא מצב שכל יהודי או יהודייה שכל חייהם התפללו בבתי הכנסת וחלו ורוצים להתפלל וזקוקים לתפילה לא יכולים לבוא לבית הכנסת כי אין מודעות ורגישות ונגישות לנכים? להנגשה של בתי הכנסת ומקומות מיוחדים לנכים בתוך בתי הכנסת".

איך יכול להיות שבבתי הכנסת בישראל ובעולם אין מקום לנכים? הרי בכל המקומות הציבוריים יש מקומות מיוחדים לנכים

"כשהתחלתי במאבק התברר לי דבר מדהים - כדי שיהיו שני מקומות לנכים בבתי הכנסת מתחייבות תקנות. הגענו למצב שאין מעמד לבתי הכנסת בתוך החוק. אין חיוב להשאיר למקומות לנכים. ככל שאני מזדמן לבתי כנסת ברחבי הארץ, חוץ מקיבוצים וישובים שמודעים לנגישות אין גישה לנכים וקשישים לבתי הכנסת.

״כואב לי הלב לראות שאדם שהתפלל כל חייו פתאום מגיע לבית הכנסת ואין לו גישה וגם אחרי שהוא מצליח להיכנס לתוך בית הכנסת אין לו איפה לשבת".

בעוד כחודש יתקיים הכנס המרכזי של איחוד בתי הכנסת במלון לאונרדו פלאזה בירושלים בהשתתפות רבנים, חברי כנסת, גבאי בית הכנסת ומובילי דעת קהל. אחד הפאנלים יעסוק בנושא הנגישות לבתי הכנסת.

"אני יוצא בקול קורא לגבאים, אנא פתחו את בית הכנסת לכלל אזרחי ישראל על כל גווניו. אנחנו לקראת חודש אלול חודש הרחמים והסליחות אני מבקש מכאן, מבית הכנסת בהיכל שלמה, אנא פתחו את שערי בית הכנסת לקשישים והנכים וסדרו להם מקום כדי שיכלו להתפלל כמו כן נדרשת חקיקה בהקדם ולחייב בתי כנסת למקומות לנכים ומוגבלים. לנו ציבור הגבאים והרבנים לעשות במידית לאפשר לכל נכה להתפלל בבית הכנסת. צער גדול אני רואה על אותם נכים שכל החיים התפללו והיום כבר לא יכולים".

נציין כי בעקבות פנייתו של שפר לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות יצא מכתב מטעם משרד המשפטים כי על פי החוק בתי הכנסת מחויבים לבצע את הוראות הנגישות וכי מפקחי הנציבות יצאו לביקורת בבתי הכנסת כדי לוודא הטמעת הנושא בקרב הגבאים וראשי הקהילות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו