מהקשרים שלהם מתעלמים. הרצוג ולפיד
מהקשרים שלהם מתעלמים. הרצוג ולפיד צילום: פלאש 90

יו"ר קבוצת הליברלים בליכוד, אמיר וויטמן, פונה לציבור בבקשה לשגר אליו נתונים ומסמכים הקושרים בקשר לא הולם בין חברי כנסת לעיתונאים ומו"לים של עיתונים.

וויטמן פנה בהקשר זה, באמצעות עורכת הדין יעל תותחני, ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק ולחקור חשדות בגין שוחד לכאורה, גם בעניינו של יצחק בוז'י הרצוג וגם בעניינו של יאיר לפיד.

בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר על הטענות אותן הציג בפני היועמ"ש, ולדבריו מדובר ב"חומרים שהיו מונחים על השולחן", כלשונו, ולמעשה לא בחשיפת סודות מיוחדים אלא בהעלאת אירועים שהתקשורת ומערכת המשפט העדיפו להתעלם מהם עד כה.

באשר לחבר הכנסת הרצוג, מזכיר וויטמן כי בראיון שהעניק לגלי צה"ל סיפר הרצוג עצמו כי הצבעתו בסוגיית 'ישראל היום' תלויה ביחס שיקבל מהעיתון. את הדברים ניסח וויטמן במכתבו ליועץ המשפטי כשכתב כי "בראיון זה, אמר הרצוג, באופן מפורש וחד משמעי, כי שוחח באופן אישי עם שלדון אדלסון ואמר לו כי אם יקבל מאמר מפרגן, יסיר את תמיכתו בחוק ישראל היום. הלכה למעשה, הודיע מר בוז'י הרצוג, כי הציע למו"ל ישראל היום שוחד, בתמורה לזכות הצבעתו בכנסת".

על חבר הכנסת לפיד הוא מציין כי מדובר במי שהיה עיתונאי בכיר בעל טור קבוע בידיעות אחרונות. "טיב הקשרים בינו לבין נוני מוזס ידוע ומפורסם והוא מאותרג בצורה קבועה".

במכתבו ליועץ ציטט מתוך מאמר שפורסם ב'עין השביעית' ובו נכתב על לפיד: "לצורך יצירת הקואליציה של חברי הכנסת שיעשו עבורו את המלאכה, הסתייע מוזס בקצין הבכיר ביותר בפלנגה שלו, שר האוצר יאיר לפיד, שהיה מאז ומתמיד חסיד שוטה של מוזס ונשלח ביוזמת מוזס לכנסת במטרה להפיל את נתניהו. לפיד הוא בעל טור לשעבר בידיעות אחרונות שקיבל משכורות עתק בעיתון וצריך לפרוע את השטרות".

וויטמן משוכנע שהמעשים שביצעו לפיד והרצוג חמורים בהרבה מאלו המיוחדים לנתניהו, שכן בעוד הם ביקשו להשתמש בכוחו של הריבון, קרי החוק, להגבלת 'ישראל היום' בחקיקה, הרי שנתניהו, "גם אם כל מה שמאשימים בו את נתניהו נכון מדובר בסוג של דיל. ראש הממשלה לא התכוון לעשות שום דבר בחוק. זה לא על אותו משקל, כי בסופו של דבר גם אם ראש הממשלה היה מצליח הרי שום דבר לא מונע מגורם נוסף לפתוח עיתון נוסף ולהפיץ אותו ללא הגבלה. שום דבר לא מנע משלדון אדלסון לסרב להצעת נתניהו, בהנחה שזה נכון. כלומר אין כאן שימוש בכוחו של הריבון אלא לכל היותר עסקה מתחת לשולחן ברמה של תן לי ואתן לך".

מוסיף וויטמן ומציין כי גם בנט גם שקד וגם ליברמן תמכו בחוק הזה. אנחנו יודעים ש'ידיעות אחרונות' מפרגנים או לפחות לא תוקפים את השלושה הללו. זה מקרי? ברור שלא".

באשר לחבר הכנסת לפיד מוסיף ומזכיר וויטמן את הטענות שעלו כלפי בכיר מפלגתו לשעבר, השר לשעבר שי פירון ש"השתמש בכספי ציבור לקידום תכניותיו ב'ידיעות אחרונות'. זה בסדר, אבל הבעיה היא שהתמורה הייתה פרגון אישי ולא רק הפרסום עצמו לתכניות שלו. עם כל הכבוד, כספי ציבור לא נועדו לקדם את האינטרסים הפוליטיים של פוליטיקאי".

"הדברים ברורים. יש כאן יד רוחצת יד ואין כאן שום סודות", אומר וויטמן. "במשטר דמוקרטי פתוח לא הייתה לי בעיה. הבעיה שלי היא כשמתחילים להשתמש בשיטות כביכול פליליות כדי להפיל יריבים פוליטיים, ואם עושים את זה, אז בשם השוויון אם נטפלים לראש הממשלה על זוטות ושטויות שאין בהם פלילים אז כולם חשופים. לכן נלך על האנשים הללו ועל אנשים נוספים, וכולם יבינו שאם הולכים לעשות פוטש נגד ראש ממשלה כולם יכולים לחטוף ורשויות החוק לא יוכלו להתעלם מהדרישה לשוויון".

"הגיע הזמן שהימין יתחיל למשול, לעשות ניקוי אורוות ולשים את אנשיו במוקדי הכוח וליישם שיטה דמוקרטית אמתית של שוויון. לא יכול להיות המשך המצב שבו הימין בשלטון והמצב הזה נמשך", אומר וויטמן וכשהוא נשאל אם ראש הממשלה עצמו או מי מאנשיו מודעים למהלך בו נקט, הוא משיב: "אני לא יודע אם ראש הממשלה עצמו יודע, אבל שלחנו למשרדו העתק ואני יודע שיש מספר אנשים סביבו שיודעים על כך".

את דבריו חותם וויטמן בקריאה לציבור לשגר אליו מידע כאמור דרך הפייסבוק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו