יורים בנגמ"ש. כבל
יורים בנגמ"ש. כבל צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) לתביעותיהם של חבריו למחנה השמאל מנתניהו להתפטר, תביעות שהוא סבור שאינן במקומן, אך קודם לכן הוא מתבקש להתייחס לעידן אבי גבאי, מנהיגה החדש של מפלגתו.

"אני לא חושב שניתן לתת ציונים. זה מוקדם בצורה שקשה לתאר. אנחנו אפילו לא בתחילת הדרך. אנחנו בשלב שבו הוא מסתכל ומנסה להבין את המשמעויות ואת המקום שאליו הוא נכנס. זה תהליך מורכב בוודאי במפלגה מסורתית וותיקה כמו שלנו. אנחנו צריכים לתת לו את כל שנדרש כדי לתת לו את הרוח הגבית".

"אני מהסבורים שהפתרון הוא לא רק בהגעת הכוכב, המשיח, והייתי מהתומכים באבי גבאי. מנקודת המבט שלי העניין הוא שמעולם לא ביצענו הסתכלות פנימה על תפיסתנו, על דרכנו ועל מי אנחנו. אנחנו מתנהלים כאילו צריך לנצח את מרץ. אני אומר להם, חברים, אנחנו אמורים לסחוף את העם לדרך אחרת ממרץ והליכוד. זה יותר קשה אבל אם לא נעשה את זה הדבר לא יקרה".

באשר לעובדה שגבאי אינו חבר כנסת, מוצא כבל בה דווקא יתרונות מסוימים: "יש לזה גם יתרונות רבים. הוא יכול לנסות התפנות לעשייה של ההכנה לבחירות הקרובות".

על הסקר שהחזיר אותנו לעידן הובלת לפיד 16 מול 20, מזכיר כבל סקר שהציג נתונים הפוכים, אך קובע שהמשמעות היא ש"עוד לפני הקרב מול הליכוד הקרב הוא בגוש עצמו. זו הבעיה הגדולה. השלב הראשן הוא להשיב את הקולות שעברו ללפיד לא בגלל מעשה הירואי שלו, אלא בגלל אכזבת הציבור מאיתנו. הציבור עבר בכלים שלובים למקום הקרוב ביותר אלינו, לפיד ו'יש עתיד'. זה קרב לא פשוט להשיב קולות ולאחר מכן לנהל את המאבק לליכוד ולהעביר קולות מהימין המתון".

בדבריו דוחה חבר הכנסת כבל את האפשרות לחבירה של 'העבודה' ל'יש עתיד' ובניית רשימה משותפת בשיטת הריצ'רץ'. "הפתרון הוא לא בחבירה ללפיד. כל הפרשנים נכשלים בתחזיות שלהם והם הראשונים לסרב להסתכל על המציאות. תמיד חשובה זהותו של העומד בראש המערכת, אבל יותר מכפי שהמנהיג צבע את המפלגה המפלגה צבעה את המנהיג וזה עניין לא פשוט. הציבור הישראלי מסתכל על נרטיב ומקשיב לנרטיב".

כשהוא מתבקש להסביר את התמיכה העצומה בנתניהו כמועמד כמעט יחיד לראשות הממשלה, על אף כל המתקפות עליו, אומר כבל: "אני מהסבורים שנתניהו הוא הדמון שמאחד את השמאל והמרכז ואולי יהיה מי שיצליח יותר ממנו. אני נזכר בכך שכאשר הגיע נתניהו להתמודדות הראשונה שלו מול פרס ב-96', וכולם זלזלו במוכר הרהיטים ברים שינצח את פרס הגדול, והוא ניצח... היו מנהיגים לא רעים חוץ מנתניהו ואזכיר את אולמרט שאלמלא נפל באותם חטאים שכרה לעצמו יתכן ומנהיגותו הייתה נמשכת עד היום. יש לנו כמפלגת עבודה דרך ארוכה שתלויה לא רק במנהיג אלא ביכולת שלנו אחרי כל כך הרבה שנים להתעמת עם תפיסת העולם שלנו".

לטעמו של כבל הסיבה לפופולאריות של נתניהו היא הנרטיב של מפלגת העבודה. "יותר מאשר נתניהו זה הנרטיב שלנו שמרחיק אנשים. המרכז ימין הוא גדול יותר מהמרכז שמאל. זו עובדה שעליה צריך להילחם. גם אם לפיד היה מנצח את הבחירות זה לא היה עוזר. הוא הרי צריך להרכיב קואליציות והמרכז-ימין הוא גוש גדול יותר".

עם זאת מסרב כבל לקבוע שהעם פונה ימינה. לטעמו "העם רוצה שלום ושתי מדינות לשני עמים, מדינה עם כבוד למסורת ואלה דברים שחסרים אצלי בבית".

לאחר דבריו אלה נשאל כבל על סמך מה דורשים אנשי מפלגתו את התפטרות נתניהו בשלב זה של חקירות, והוא משיב ומציין כי הוא עצמו אכן מתנגד לקריאות אלו. הוא מזכיר פוסט שפרסם ביום שישי האחרון ברוח זו.

"כתבתי שהכיוון של כולנו צריך להיות הגשת כתב אישום. יש לנתניהו את חזקת החפות. אינני רוצה לעסוק בכמות החקירות והבדיקות ולא לצטט את דברי נתניהו כלפי אולמרט. אני מאלה שלא מרגיש בנוח להפיל את נתניהו על עניינים פרוצדוראליים-משפטיים קשים ככל שיהיו. אני גם לא בתחושה קלה לראות ראש ממשלה שלי במקום הזה, אם הדברים יוכחו כאמתיים. זו תחושה לא קלה, בתוך עמנו אנחנו יושבים וכולנו אזרחי המדינה, ימין או שמאל. לכן הנקודה אליה אני מכוון היא הגשת כתב אישום. כל הדיבורים של נבצרות הם לא נכונים, אין להם מקום והם לא מקובלים עליי".

כבל נשאל אם אמירות אלה אינן גובות ממנו מחיר פנים-מפלגתי, ואולי יש הטוענים כלפיו שאמירות מסוג זה הן ירי בתוך הנגמ"ש של 'המחנה הציוני' המבקש להדיח את נתניהו.

כבל משוכנע שהאמת הפוכה לחלוטין: "התפיסה שלהם היא הירי בתוך הנגמ"ש, כי הם גורמים לציפוף שורות בקרב תומכי הימין. הם גורמים לאנשים שהיו יכולים בנסיבות מסוימות להצביע למפלגות במרכז שמאל לצופף שורות לטובת נתניהו ולהתרחק מאיתנו. אמירות של חלק מחבריי גורמות לחלק ניכר מהציבור להסתופף סביב נתניהו ואנחנו מאבדים את מה שאנחנו רוצים להוביל ולהוליך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו