הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן מכללת אורות ישראל

הרב יונה גודמן אומר בפינתו השבועית בערוץ 7 כי 'לוח השנה' מזמן תקופות שונות שלכל אחת מהן אפיון ייחודי של הנדרש מאיתנו במישור האישי והמשפחתי.

כך למשל, מאחורינו תקופת 'שלושת השבועות' וימי בין המצרים, בהם שואפים אנו לחוש את ההעדר, להתאבל על מה שאין ולחשוב מה עלינו לתקן כדי להמשיך ולצעוד לעבר הגאולה. בדומה, לפנינו חודש אלול וימים של סליחות ורחמים, תשובה ותיקון אישי.

נוכח שתי תקופות אלו, מציע הרב גודמן לבחון את תפקיד ההורים כעת, בימים בהם אין קייטנות, החופש הגדול נכנס למחצית השנייה שלו, וטרם התחדשו הלימודים.

"רבים חשים כעת סוג של 'בין הזמנים', כולל משפחות בהן אין מישהו שלומד בישיבה עם 'בין הזמנים' רשמי" אומר הרב, "זו תקופה של חופשים, בטלה בימים אחרים ולעתים תחושה של רפיון. במשפחות רבות", מרפים מההקפדה על מגוון הגבולות שנקבעו בתחילת החופש".

נוכח מצב זה, מציע הרב גודמן לראות כעיקר משימת ההורים בימים אלו, את טיפוח המשפחתיות בכלל, ואת הקשרים עם כל ילד לחוד, בפרט.

"כן, אף זה חלק מעבודת ה' שלנו, שבמובן מסוים מגיע לשיא בשבועות אלו". הרב מציע לנו לעצור, לחשוב ולהוביל פעולה מודעת כפולה. "מצד אחד, גם אם רוצים לאפשר הרפייה בגבולות ובכללי הבית, רצוי לעשות כן בתוך מסגרת. למשל, אם בחודש הראשון הקפדנו על חצי שעה יומית במחשב, אפשר כעת להרפות ולהגדיר שמותר לשחק במשך שעה יומית במחשב. אך חשוב להגדיר את הזמן המתוקן. בדומה, אם בחודש הראשון סיכמנו שבקיץ מותר לילד מסוים ללכת לישון כל יום בשמונה וחצי בערב, ניתן כעת לסכם שקצת מרפים, אך קובעים זמן מתוקן של תשע בערב".

הרב גודמן טוען שאף באכיפת כללים אלו ניתן להרפות קצת, וביתר קלות לאפשר "הארכה", ובלבד שיש סדר ומסגרת גם בתקופת החופש. במקביל, הוא מדגיש כי עלינו לזכור, "זו תקופה בה צריך לפנות זמן רב יותר לילדינו. להבין שיש כעת הזדמנות חשובה לבניין קומה נוספת במשפחתיות שלנו, שבע"ה תעלה קומה לקראת השנה החדשה הבאה עלינו לטובה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו