סורוקה: הדפסה תלת ממדית לפני הניתוח

תכנון וירטואלי של ניתוח אורתוגנטי שבוצע במרכז הרפואי סורוקה, אפשר הדפסה תלת ממדית של הסד

ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ז

סורוקה: הדפסה תלת ממדית לפני הניתוח-ערוץ 7
בית החולים סורוקה
צילום: רחל דוד, סורוקה

במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע בוצע בימים האחרונים ניתוח אורתוגנטי למטופל שסבל מהפרעת סגר סקלטלית.

סגר הוא מצב שבו שיניים מלסת אחת פוגשות את השיניים מהלסת השנייה. סגר לא תקין הוא מצב של חוסר התאמה או יחס לא תקין בין השיניים של לסת עליונה ותחתונה, שיכול להיגרם מסיבות רבות: בעיה מולדת, הרגל או טיפולי שיניים קודמים.

תכנון הניתוח נעשה באופן וירטואלי ובהסתמך על-CT וסריקת מודלים של המטופל למחשב, מה שאפשר הדפסת תלת ממד של הסד לניתוח.

ד"ר איתן בר דרומא, מומחה בכירוגיית פה ולסת הסביר, "ניתוח אורתוגנטי ליישור לסתות, כולל תיקון של עמדה, גודל או מבנה של הלסתות בנוסף ליישור השיניים במקומן בקשת.

אצל מבוגרים שמקור הבעיה הוא מבנה לסתות לקוי שאינו ניתן לטיפול בעזרת מיסוך דנטלי (שינוי מיקום השיניים), יש צורך בשילוב של טיפול אורתוגנטי עם טיפול כירורגי (ניתוח) לתיקון המבנה הלקוי שמהווה את מקור הבעיה.

בגיל מבוגר אין יותר גדילה ולכן כדי לשנות מיקום ומבנה לסתות, יש צורך בטיפול אורתודונטי -כירורגי משולב. תכנון ניתוח מסוג זה נעשה בדרך כלל באמצעות מודלים של גבס אך הפעם הוא נעשה באופן וירטואלי בהסתמך על CT ועל סריקת המודלים של המטופל למחשב, מה שאפשר הדפסה תלת ממדית של הסד במהלך הניתוח".

הוא הוסיף "קיימת יכולת מסוימת לטפל במקרים אלו על ידי ישור שינים על מנת לקבל סגר שמתקרב לתקין, אך על מנת לשנות את היחס הבין-לסתי אין מנוס מלבצע ניתוח".