אלי כהן- תיק פתוח
אלי כהן- תיק פתוח צילום: נעם טפר

כיכרות, רחובות, בתי ספר ועוד נקראו על שמו, ונדמה שכמעט כל ילד יודע הכול על פרשת אלי כהן, האיש שלנו בדמשק, אך ספר חדש שיוצא לאור בימים אלה, 'אלי כהן, תיק פתוח', חושף את האמת מאחורי כמה מהמיתוסים שמלווים את הפרשה.

נועם נחמן טפר, מחבר הספר, מספר על הרגע בו החליט להיכנס לנבכי הפרשה ההיא לחקור כמה נתונים שנראו לו בלתי הגיוניים ומכאן יצא אל המחקר המקיף שהניב את הספר.

הכול החל כשניסה לארגן ערב מצילים וניצולים סביב מבצע שערך המוסד בשנות השבעים ובמהלכו הועברו יהודים מחלב ומדמשק לביירות ומשם הועברו בספינות דבור לישראל דרך הים. במסגרת חיפוש הניצולים נפגש טפר עם הרב חמרה, רבם של יהודי סוריה, שסיפר לו "סיפור שהיה נשמע לי הזוי"..

הרב חמרה סיפר שבשעתו אלי כהן קנה דברי נחושת מבעל חנות יהודי, וכאשר הלכו לאורך החנות הוא פנה אליו בעברית. "זה נראה לי לא הגיוני", מספר טפר שאיתר את בנו של אותו יהודי שנעצר עם בני משפחתו על ידי הרשויות בסוריה מיד לאחר מעצרו של אלי כהן. אותו יהודי נחקר ועומת מול אלי כהן ומהשיחה עם הבין עלה שאכן הסיפור שסיפר הרב חמרה נכון, למעט הפרט אודות הדיבור בעברית.

מאותה נקודה החל טפר לחקור את הפרשה ולנבור בנתונים. "בחנתי סטלוגרמות שהיו אצל אחיו הצעיר של אלי כהן. מתוך זה אמרתי לעצמי שיש כאן בעיה לוגית, כי אף אחד לא סיפר על היום שבו הוא נלכד. כולם מכירים את הסיפור על לכידתו בשעת שידור למטה המוסד, אבל אם כך מדוע לא ידעו בישראל על המעצר מיידית. הרי השידור לכאורה הופסק על ידי לוכדיו של אלי כהן. התחלתי להבין שהסיפור שסופר לנו במשך שנים ראוי לבדיקה. הפכתי כל אבן כדי לדעת מה מתחתיה".

"כשבוחנים מגלים שנדבקו לסיפור הרבה דברים. עמוד השדרה העיקרי נכון מאוד – אלי כהן היה אחד המרגלים המעולים שהיו למדינה, הוא העביר חומרים מכל קשת האפשרויות שניתן להעביר – כלכלי, מפלגתי בבעת', ועוד. מעבר לכך, ברמת סיפור תפיסתו הייתה לאקונה.

ספרו של טפר מבקש לחקור מדוע עלו הסורים על עקבותיו של אלי כהן, כיצד הוא נלכד ופרטים נוספים. הוא מספר: "מצאתי עדויות של קצין המודיעין הסורי שסיפר סיפור אחר. הם עקבו אחריו במשך זמן רב וכשהוא נלכד הם ידעו שהוא עוסק בריגול ולא מדובר באיש עסקים מארגנטינה, כי קלטו ששניים מהיושבים סביבו עוסקים בריגול, אחד סוכן אמריקאי בעל קשרים לקהילה הגרמנית שבהם גם נאצים שהסתתרו בדמשק.

אותו אדם לוקח את אלי כהן לפגישה עם נאצי בשם רדמאייכר והסורים עלו על הפגישה הזו. אותו נאצי שהסתתר בדמשק היה סוכן של המערב גרמנים והיה גם מקור מידע למשטרת ביטחון הפנים הסורית. הסורים עלו על הפגישה או בזמן אמת או זמן קצר לאחר מכן".

אותו נאצי נכלא על ידי הסורים בצינוק למשך שלוש שנים ולהערכת טפר הסיבה לכך הייתה שלא דיווח להם על מפגשיו עם הסוכן האמריקאי, מה שהתקבל אצלם כבגידה.

להערכתו של טפר הסיפור אודות לכידתו של אלי כהן תוך כדי שידור נולד בעקבות שני מעצרים נוספים במצרים של מרגלים שעשו שימוש באותה מערכת שידור. "יש סברה שאולי היה מצב שבו איכנו את השידור שלו, ומתוך אותה הנחה התבסס והשתרש אותו נרטיב שקיבל חיזוק במהלך השנים, אבל בפועל פיסות המידע הקיימות והעדויות של האנשים שהיו בעניין כמו ראש המודיעין הסורי והקצין שפרץ לבית של אלי כהן, כל אלה מעידים אחרת וסותרים את הסיפור על איכון ופריצה תוך כדי שתופסים אותו על חם".

"כולנו רוצים לקבל נרטיב סגור, אבל לא תמיד ההיסטוריה נותנת את הנרטיב הסגור הזה. אנחנו מכירים את הסיטואציות מסרטי הריגול על לכידה תוך כדי שידור, אבל זה לא מה שהיה. כמי שרוצים לחפש אחרי מה שהיה אנחנו בודקים את פיסות המידע שקיימות ואלה מעידות על מעקב פיזי. בפעם החמישית לכניסת אלי כהן לדמשק הייתה הפגישה בינו לבין אותו חבר, סוכן אמריקאי, ואותו נאצי.

"זה קרה שישה ימים אחרי שהוא הגיע לדמשק. כאשר הסורים הבינו שיש פה משהו החלו לעקוב אחריו ובנקודת זמן מסוימת החליטו לעצור אותו וכשפרצו לדירה סיפור הכיסוי שלו נשבר. אותו קצין מודיעין סורי מספר שמצאו אותו ישן, בודדנו אותו, חיפשנו ומצאנו אמצעי חבלה, ובחיפוש מדוקדק יותר מצאנו את מכשירי הקליטה והשידור. כלומר הוא לא שידר וגם מבינים שבוצע אחריו מעקב פיזי.

בספרו של טפר מתקבלת תמונה מאוד מורכבת של מאבקי הכוחות בין המודיעין האמריקאי וזה הסובייטי שהתנקזו לדמשק ובתוך מאבק המעצמות הזה שיחקה ישראל ללא ידיעתה תפקיד של פיון על לוח שחמט גדול.

על השאלה אם האמריקאים ידעו מי הוא אלי כהן משיב טפר בזהירות: "מאד סביר שאדם שמדווח להם במשך שלוש שנים העביר להם מידע עליו ועל הפגישה עם אלי כהן, גם אם הוא לא הבין שמדובר במרגל. אותו אדם, שנשפט למאסר עולם וגמר את ימיו בכלא, סיפר במשפט שהוא שיער שלא מדובר באיש עסקים ואולי מדובר במי שמרגל למען כוח מהפכני כלשהו, ויתכן מאוד שהמודיעין האמריקאי הכיר את השם הזה".

"למרות מה שאני אומר שיש כאן מלחמה מעלינו, ישראל בסופו של דבר ניצחה במלחמה המודיעינית הזו כי התמונה המודיעינית שהייתה לישראל הספיקה לישראל למלחמת ששת הימים וחלק ניכר ממנו ניתן על ידי אלי כהן", אומר טפר.

בספר מוזכרים גם מאמצי ההצלה הישראליים והניסיון לשחרר את אלי כהן במהלך המשפט ולאחריו. "כשיודעים כאן שהוא נפל לא מדווחים על כך. יותר משבוע לפני שהסורים מעבירים מסר על כך אומרים כאן שאולי הסורים לא רוצים שקלונם ייחשף ואולי נכון לשתוק, אבל במקביל מגבשים תמונה לגבי מה שקורה אתו, מנסים להגיע אליו עם עורכי דין.

"מדובר במאמץ בהרבה רבדים והמאמצים המדיניים הם הגלויים ביותר. ישנו הרכיב הכלכלי והניסיון לשחד ולהעביר כסף לחשבונות בנק של מנהיגים סוריים שכמעט כולם החזיקו חשבונות בנק בביירות. חלק מהמאמץ הוא גם ניסיון לאסוף מודיעין לקראת מבצע לחטיפה של אחיו של הנשיא, בוחנים אפשרות להעביר מסרים לשופט. למעשה חוסר מזל הוא שמנע את הדבר".

לקראת סופה של השיחה נשאל טפר אם כעת הוא חש שכל פרטי הפרשה ההיא ידועים לו, או שמא ישנם עוד סימני שאלה שיש לחקור. "אני לא חש שאני יודע הכול", הוא משיב.

"מתוך פיסות המידע שקיימות זו הערכתי לגבי מה שקרה שם. אני לא יכול לומר שהסורים לא איכנו את המשדר שלו כי הסורים לא פתחו שום מידע. יתכן שהסורים יפתחו בעתיד מקור מידע שיציג איפה האזינו לו, והסיפור שאני טוען שקרה יתברר כלא נכון. מובן מאליו שהפרשה עדיין פתוחה וזו הסיבה ששמו של הספר הוא 'תיק פתוח'".