ארמון הנציב
ארמון הנציב צילום: רגבים

המדינה היתה אמורה להגיש היום (שלישי) לבית המשפט העליון את התייחסותה לבקשת הערעור של תנועת רגבים בפרשת הבניה הבלתי חוקית שמבצע האו"ם בארמון הנציב.

בדיון חשאי שקיים נתניהו בסוף השבוע שעבר עם צוות בכיר ומצומצם ממנו נעדרו שרי הבית היהודי, הוחלט לדחות את תגובת המדינה ובכך לאפשר את המשך העבודות.

האו"ם ממשיך את עבודות השיפוץ בארמון הנציב באמצעות חברות בניה ישראליות, ללא היתרי בניה – למרות שהמבנה ההיסטורי הוכרז לפני שנים רבות על ידי עיריית ירושלים, כ'מבנה לשימור' הדורש אישור על כל פעולת בניה.

בסוף השבוע שעבר קיים הדרג המדיני דיון חשאי ומצומצם בנידון, על מנת לגבש את עמדת המדינה בנוגע להמשך העתירה שהגישה תנועת רגבים נגד האו"ם ונגד עיריית ירושלים, שלא קיימה פעולות אכיפה כנגד העבודות המבוצעות ללא היתר.

כזכור, העתירה שהגישה תנועת רגבים לבית המשפט המחוזי בירושלים, חשפה את פעולות הבניה הבלתי חוקיות שמקיים האו"ם במתחם, כמו גם את העובדה כי האו"ם פלש ללא היתר והשתלט על שטח סמוך לארמון הנציב, בגודל כשלושים דונם.

בתגובה לעתירה הצהירה המדינה, כי העבודות אכן בלתי חוקיות, אך האו"ם נהנה מחסינות דיפלומטית שאיננה מאפשרת לנקוט נגדו בהליכים משפטיים. ברגבים ביקשו מבית המשפט להוציא לכל הפחות צו ביניים, כנגד שתי חברות ישראליות – חברת הבניה 'אבנר גלעד' וחברת התכנון 'שפר-רונן, המבצעות בפועל את העבודות הבלתי חוקיות במתחם, ואינן נהנות מחסינות דיפלומטית.

בחודש שעבר דחה בית המשפט המחוזי את בקשת צו הביניים לעצירת העבודות, ודחה את ההכרעה בשאלת כשרות העבודות לפסק הדין של העתירה כולה, הצפויה לידון בחודש הבא. ברגבים ביקשו לערער לבית המשפט העליון (בר"ם 5137/17) על אי עצירת העבודות, ובית המשפט ביקש את עמדת המדינה בנידון.

ביום חמישי שעבר קיים ראש הממשלה דיון מצומצם וחשאי בהשתתפות השרה מירי רגב והשר צחי הנגבי, ראש המל"ל, היועמ"ש מנדלבליט ומנכ"ל משרד החוץ, על מנת לגבש את עמדת המדינה שנדרשה להגיב היום (שלישי) בנוגע לבקשת הערעור. בניגוד לסיכומים קודמים, לא הוזמן נציג מהבית היהודי לדיון החשאי.

בדיון הוחלט כי המדינה תבקש לדחות את תגובתה לבית המשפט במספר שבועות. בתנועת רגבים זועמים על בקשת הדחיה, שעשויה לאפשר לאו"ם ולחברות הבניה הישראליות, להשלים את העבודות הבלתי חוקיות במתחם, ובכך למסמס למעשה את הבאת העתירה לשולחן בית המשפט העליון.

"ההתנהלות הזו מוסיפה חטא על פשע. לא זו בלבד שהמדינה לא פעלה מלכתחילה כנגד ביצוע העבודות והשיפוץ האסור במבנה ההיסטורי, כעת החליט ראש הממשלה למסמס למעשה את ההליך המשפטי, ובפועל לאשר לאו"ם לעשות ככל העולה על רוחו, באופן בלתי חוקי", אומרים ברגבים.

בסוף החודש צפוי מזכ"ל האו"ם גוטרש לבקר לראשונה בישראל. סביר להניח כי גם עובדה זו גרמה לדרג המדיני להמנע מכל צעד מעשי שעשוי להעיב על האווירה ערב הביקור הצפוי.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי ''בניגוד לנטען, ישראל שומרת לעצמה את כל האופציות לטיפול בסוגייה. ראש הממשלה נתניהו יעלה את הנושא בפגישתו עם מזכ״ל האום בעוד כשבועיים, כדי למצות את האפיק הדיפלומטי''.