לוחמי הנדסה קרבית באימון
לוחמי הנדסה קרבית באימוןצילום ארכיון: דובר צה"ל/פלאש 90

גיוס יולי, מחזור הגיוס הקרבי הגדול של צה"ל, עתה הסתיים, ומהנתונים שכבר נאספו נרשמה מגמת ירידה במוטיבציה לשירות קרבי בהשוואה לגיוס המקביל בשנה שעברה, כך מדווח "ידיעות אחרונות".

מבחינתו של צה"ל, מדובר בשפל של עשור: אחוז נמוך שכזה נרשם מיד לאחר מלחמת לבנון השניה. אף שב־2010 הביקוש לשירות קרבי זינק לשיא של 80% — הוא ירד מאז באופן עקבי.

מנתוני אכ"א עולה כי הבעיה נמשכת כבר שלושה מחזורי גיוס רצופים: בגיוס מארס 2017 רק 71.5 אחוז מהמתגייסים ביקשו לשרת בקרבי לעומת 72.5 אחוז במארס 2016, ובגיוס נובמבר 2016 השיעור היה 69 אחוז לעומת 71 אחוז בנובמבר 2015.

השאלה המרכזית שמרחפת היא כמה השפעה, אם בכלל, הייתה לפרשת אלאור אזריה — שטילטלה את הצבא — על הירידה במוטיבציה, נאמר בדיווח.

לפי בכירי צה"ל, אין שום קשר בין הפרשה והביקוש לקרבי. לטענתם, הנושא כלל לא עלה בשאלונים או במחקרים, ודווקא הביקוש לחטיבת כפיר, שבה שירת אזריה — שבר שיאים חדשים. גם הביקוש למג"ב — נמצא בעלייה.

בצה"ל מסבירים כי הירידה במוטיבציה נובעת משינויים חברתיים במדינה. הראשונה: שחיקת אתוס הלוחם. כשבמקביל, רואים העדפה ברורה של מועמדים לשירות — ובעיקר של הוריהם — להתגייס ליחידות הטכנולוגיות כמו 8200, יחידות הסייבר ויחידות אחרות בענף התקשוב.

סיבה נוספת לירידה במוטיבציה היא נדידה של מתגייסים לשירות ביחידות ה“חי"ר־לייט” כמו הגדודים המעורבים ולמערכים הנחשבים פחות תובעניים כמו הגנה אווירית (למשל "כיפת ברזל") ופיקוד העורף.