תחנות תרבות

תחנות תרבות והפעם עם שגיב תורג'מן (41), מנכ"ל הוצאת 'ספריית בית אל'

יוסף ארנפלד , כ"ה באב תשע"ז

תחנות תרבות               -ערוץ 7
שגיב תורג'מן
צילום: פרטי

סרט מומלץ:

'וויפלאש' - הגיבור של הסרט מוכיח שאין דבר העומד בפני הרצון. הוא לא רוצה להיות טוב במה שהוא עושה, הוא רוצה להיות הכי טוב שיש, והוא מצליח לעשות זאת כי הוא מאמין בעצמו. הוא מהווה בשבילי השראה לא לוותר על חלומות.

סופר מוערך שמהווה בשבילך דמות מופת:

כל שבת אני מחכה לרגע שלי עם פרשת השבוע. אני מאוד אוהב לקרוא את הגותו של הרב אביגדור נבנצאל על פרשות השבוע. הרעיונות והמהלכים שהוא מציג מאירים את הפרשה באור חדש. הוא לא מפסיק לחדש ולחבר את הפרשה לחיים שלי.

ספר מוצלח שקצת התפספס:

'שומרי הסודות' של ד"ר גבריאלה בן שמואל, על פי שיעורי הרב יהודא ליאון אשכנזי (מניטו), אחד מגדולי ההוגים של זמננו. הספר יוצא למסע בעקבות עשרת הניסיונות של אברהם העברי ומשמעותם לימינו.

דמות ספרותית שהיא מקור השראה בשבילך:

זאת לא ממש דמות ספרותית אבל אני מאוד מתחבר לדמות הילד שמשתקפת מהספרים של אורי אורבך "אולי בשבת יזרקו סוכריות", שמזכירה לי את הילד שהייתי ושמה את הילד הדתי לראשונה במרכז הבמה.

קבוצת ווטסאפ מעניינת שאתה חבר בה:

מד"א גבעת זאב, הקבוצה הלא מבצעית של החבר'ה הטובים ממד"א גבעת זאב. קבוצה שיש בה מלא אקשן והרבה עבודת קודש. והעיקר שהילד יכול להגיד בבית הספר שאבא שלו נהג אמבולנס.

שלושה שירים עבריים מועדפים:

"נקודה טובה" של שולי רנד - הקשר העמוק שבין האדם לשכינה. פתאום גיליתי עד כמה השכינה מצטערת כשרע לאדם; "אנחנו הנס" של יעקב שוואקי - הפלא בהישרדות של עם ישראל ונצחיותו למרות הרדיפות רבות השנים; ו"שער הרחמים" של מאיר בנאי - שיר מלא תקווה. לא משנה עד כמה קשה לאדם תמיד יידע שיש מקום להתנחם בו.

מה מצחיק אותך?

הילדים שלי לא מפסיקים להצחיק אותי, בייחוד הבת הקטנה שלי טוהר. מה שמצחיק זה שהיא חושבת שאני האיש הכי מצחיק בעולם וזה תמיד מרגש אותי מחדש.

לאן תפנה תקציב של מיליון דולר בתחום התרבות?

לפרויקטים של תרבות יהודית לילדים, אני מאמין שמגיע לילדים שלנו יותר. התרבות היא כלי אדיר, שאם יהיה טוב ואיכותי הוא יכול להצמיח אצל הילדים יצירתיות וערכים ולהעניק גם להם את חוויית הנוסטלגיה של דברים ששווה לגדול עליהם.

הבילוי המועדף עליך:

האמת שבעידן שאנשים קופצים ממטוסים ותרים אחרי חוויות עוצמתיות כאלה ואחרות אני לא זקוק ליותר מדי. בשביל ליהנות, אני בסך הכול צריך שני דברים. את המשפחה שלי בשילוב של אוכל טוב (ואם אשתי מכינה אותו אז בכלל).